fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Niemniej czy nie mniej? Sprawdź, jaka jest różnica

Niemniej czy nie mniej? Odpowiedź nie jest do końca oczywista, dlatego też przygotowaliśmy dla Was krótki tekst wyjaśniający tę kwestię. W związku z tym zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

niemniej czy nie mniej razem osobno poprawna forma jak się pisze jak zapisać jak się mówi pytanie rozwiązanie odpowiedź wyjaśnienie przykład przykłady Polszczyzna.pl

Niemniej czy nie mniej? Która forma jest poprawna?

Niemniej czy nie mniej?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: wszystko zależy od kontekstu, ponieważ znaczenia są od siebie zupełnie różne. Niemniej jest bowiem spójnikiem, którego zadaniem jest zanegowanie tego, co wcześniej można było wywnioskować z danej wypowiedzi. Nie mniej zaś, pisane rozłącznie, jest synonimem minimum, przynajmniej lub tak samo – w zależności od kontekstu.

Niemniej – o spójniku słów kilka

Niemniej to spójnik, który w wielu przypadkach może zanegować wnioski, które mógł wyciągnąć nasz rozmówca. Najlepiej jednak będzie to widoczne w praktyce. Przygotowaliśmy dla Was trzy przykładowe zdania.

  • Ta torebka rzeczywiście nie jest warta swojej ceny, niemniej jednak bardzo chcę ją mieć.
  • Nie lubię go, niemniej w tamtej chwili wydawał się sympatyczny.
  • Bardzo nie chce mi się z tobą rozmawiać, niemniej chciałbym mieć to już za sobą.

Nie mniej – pisownia i znaczenie

W zupełnie innym kontekście użyjemy nie mniej pisanego rozłącznie. W tym przypadku nie mamy do czynienia z jednym słowem, lecz dwoma – partykułą nie oraz przysłówkiem mniej. Nie mniej oznacza to samo co przynajmniej lub minimum. Oto przykłady zdań:

  • Do wykonania tego zadania zgłosić się powinno nie mniej niż 8 osób.
  • To prawda, że na tym weselu ma być nie mniej niż 100 osób.
  • Wlej pół szklanki wody, nie mniej, nie więcej.

Niemniej czy nie mniej? Na zakończenie

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Wasze wątpliwości dotyczące poprawnej pisowni, i od teraz za każdym razem, gdy będziecie się zastanawiali, czy omawiane wyrażenia zapisać łącznie, czy może rozłącznie, weźmiecie pod uwagę przede wszystkim kontekst.

?

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.

X