fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Znikło czy zniknęło? To zagwozdka!

Przychodzi czasami taki moment, w którym niepewni poprawnej odmiany wyrazu gorączkowo szukamy w głowie słowa zastępczego. Z pewnością doświadczyliście takiej sytuacji i wiecie, jak potrafi być problematyczna. Dzisiaj skupimy się na pytaniu o to, która forma jest poprawna – znikło czy zniknęło.

Znikło czy zniknęło? To zagwozdka! Rozwiązanie - Polszczyzna.pl

Znikło czy zniknęło? Dobra czy zła wiadomość?

Mamy dla Was dobrą wiadomość, choć tych, którzy wolą bezkompromisowe odpowiedzi wskazujące na poprawność jednej formy i niepoprawność drugiej, odpowiedź może rozczarować. Obie wersje – zarówno znikło, jak i zniknęłosą poprawne i możemy je stosować wymiennie, ponieważ mają dokładnie to samo znaczenie. A więc jeśli zechcemy opisać zaginięcie naszego bagażu, możemy powiedzieć Moja torba nagle zniknęła i Moja torba nagle znikła.

Znikło czy zniknęło? Przykłady zdań

  •  Kilka innych przykładów zdań z użyciem formy znikły:

Konie przeleciały w szaleńczym galopie, znikły równie nagle, jak się pojawiły. (Andrzej Sapkowski, Narrenturm)

I nagle rozwarły się gąszcze, znikły, jakby zdmuchnięte wichrem, i na haliznę o dziesięć kroków przed nimi wynurzył się kształt potworny i fantastyczny. (Maria Rodziewiczówna, Lato leśnych ludzi).

W końcu raz na zawsze znikły żywe kwiaty, zamiast nich ktoś położył wianuszek ze sztucznego anturium. (Włodzimierz Kowalewski, Bóg zapłacz!)

  •  Oraz z użyciem formy zniknęły:

Samoloty odleciały, zniknęły białe smugi przeciwlotniczych pocisków, ogniki wybuchów gasły powoli. (Andrzej Zaniewski, Król tanga)

Ukazały się jeszcze dwa nowe messerschmitty. Zniknęły z oczu, lecz pozostały w pobliżu i coś knuły. (Arkady Fiedler, Dywizjon 303)

Smoczątka, śmiejąc się głośno, zniknęły za najbliższymi zaroślami. (Beata Ostrowicka, Kraina kolorów: księga intryg)

Sklep Nadwyraz.com

Tak samo jest w przypadku kilku innych wyrazów z końcówką -nąć, choć nie jest to uniwersalna reguła. Z tej niejednoznaczności często wynikają wątpliwości, w razie których polecamy zajrzeć do słownika, aby się upewnić i uniknąć kłopotliwego wahania. Polecane przez nas słowniki znajdziecie tutaj: Słownik języka polskiego – który wybrać, a którego unikać.

Napisane przez

Autorka projektu społecznego „Ukraina – domy bez kobiet”, dziennikarka, autorka wywiadów i artykułów. Pisze wiersze, choć na razie do szuflady. Jest miłośniczką reportaży. Interesuje się Bliskim Wschodem i tematami społecznymi z naciskiem na ruchy feministyczne oraz pokłosie migracji zarobkowych i nie tylko.

X