Znikło czy zniknęło? To zagwozdka!
Przychodzi czasami taki moment, w którym niepewni poprawnej odmiany wyrazu gorączkowo szukamy w głowie słowa zastępczego. Z pewnością doświadczyliście takiej sytuacji i wiecie, jak potrafi być problematyczna. Dzisiaj skupimy się na pytaniu o to, która forma jest poprawna – znikło czy zniknęło.

Znikło czy zniknęło? Dobra czy zła wiadomość?
Mamy dla Was dobrą wiadomość, choć tych, którzy wolą bezkompromisowe odpowiedzi wskazujące na poprawność jednej formy i niepoprawność drugiej, odpowiedź może rozczarować. Obie wersje – zarówno znikło, jak i zniknęło – są poprawne i możemy je stosować wymiennie, ponieważ mają dokładnie to samo znaczenie. A więc jeśli zechcemy opisać zaginięcie naszego bagażu, możemy powiedzieć Moja torba nagle zniknęła i Moja torba nagle znikła.
Znikło czy zniknęło? Przykłady zdań
- Kilka innych przykładów zdań z użyciem formy znikły:
Konie przeleciały w szaleńczym galopie, znikły równie nagle, jak się pojawiły. (Andrzej Sapkowski, Narrenturm)
I nagle rozwarły się gąszcze, znikły, jakby zdmuchnięte wichrem, i na haliznę o dziesięć kroków przed nimi wynurzył się kształt potworny i fantastyczny. (Maria Rodziewiczówna, Lato leśnych ludzi).
W końcu raz na zawsze znikły żywe kwiaty, zamiast nich ktoś położył wianuszek ze sztucznego anturium. (Włodzimierz Kowalewski, Bóg zapłacz!)
- Oraz z użyciem formy zniknęły:
Samoloty odleciały, zniknęły białe smugi przeciwlotniczych pocisków, ogniki wybuchów gasły powoli. (Andrzej Zaniewski, Król tanga)
Ukazały się jeszcze dwa nowe messerschmitty. Zniknęły z oczu, lecz pozostały w pobliżu i coś knuły. (Arkady Fiedler, Dywizjon 303)
Smoczątka, śmiejąc się głośno, zniknęły za najbliższymi zaroślami. (Beata Ostrowicka, Kraina kolorów: księga intryg)
Tak samo jest w przypadku kilku innych wyrazów z końcówką -nąć, choć nie jest to uniwersalna reguła. Z tej niejednoznaczności często wynikają wątpliwości, w razie których polecamy zajrzeć do słownika, aby się upewnić i uniknąć kłopotliwego wahania. Polecane przez nas słowniki znajdziecie tutaj: Słownik języka polskiego – który wybrać, a którego unikać.