fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Niewierzy czy nie wierzy? Która forma jest poprawna?

Wierzyć to uznawać coś za prawdę, wyznawać jakąś religię, być przekonanym, że ktoś mówi prawdę, mieć do kogoś lub czegoś całkowite i bezgraniczne zaufanie, być przekonanym o czyjejś wartości lub że ktoś ma duże możliwości, być przekonanym, że coś jest słuszne i przyniesie pozytywny skutek. Czasami jednak tej wiary brakuje. Jak poprawnie o tym napisać? Niewierzy czy nie wierzy? Odpowiedź poniżej.

Niewierzy czy nie wierzy? Jak poprawnie to zapisać?

Poprawna jest wyłącznie forma nie wierzy.

Niewierzy czy nie wierzy? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia łączna i rozdzielna obejmująca zasady partykuły przeczącej nie z różnymi częściami mowy sprawia wiele trudności, wszak dotyczy bardzo wielu słów. Jest przy tym jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia? Niewierzy czy nie wierzy?

W przypadku wyrażenia nie wierzy odpowiedź brzmi następująco. Jedyną poprawną formą jest wariant z pisownią rozdzielną.

Nie wierzy zapisujemy rozdzielnie ponieważ zasady gramatyki i ortografii języka polskiego mówią wyraźnie, że partykułę przeczącą nie z czasownikami zapisujemy rozdzielnie.

Jeszcze jedną informacją, którą trzeba zapamiętać jest to, że wyrażenie nie wierzy zapisujemy przez rz, ponieważ wierzyć pochodzi od rzeczownika wiara.  Mamy więc tutaj wymianę rz:r.

Niewierzy czy nie wierzy? Przykłady zdań

  • Mateusz już nie wierzy, że ułoży mu się w sprawach sercowych.
  • Twoja wychowawczyni już nie wierzy w to, że będziesz się lepiej uczyła i zachowywała.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X