Niewierzy czy nie wierzy? Która forma jest poprawna?
Wierzyć to uznawać coś za prawdę, wyznawać jakąś religię, być przekonanym, że ktoś mówi prawdę, mieć do kogoś lub czegoś całkowite i bezgraniczne zaufanie, być przekonanym o czyjejś wartości lub że ktoś ma duże możliwości, być przekonanym, że coś jest słuszne i przyniesie pozytywny skutek. Czasami jednak tej wiary brakuje. Jak poprawnie o tym napisać? Niewierzy czy nie wierzy? Odpowiedź poniżej.
Niewierzy czy nie wierzy? Jak to zapisać? Poprawna forma
Pisownia łączna i rozdzielna obejmująca zasady partykuły przeczącej nie z różnymi częściami mowy sprawia wiele trudności, wszak dotyczy bardzo wielu słów. Jest przy tym jedną z tych kategorii językowych, które budzą wątpliwości dotyczące poprawnego zapisu. Jaka forma będzie prawidłowa w przypadku tytułowego wyrażenia? Niewierzy czy nie wierzy?
W przypadku wyrażenia nie wierzy odpowiedź brzmi następująco. Jedyną poprawną formą jest wariant z pisownią rozdzielną.
Nie wierzy zapisujemy rozdzielnie ponieważ zasady gramatyki i ortografii języka polskiego mówią wyraźnie, że partykułę przeczącą nie z czasownikami zapisujemy rozdzielnie.
Jeszcze jedną informacją, którą trzeba zapamiętać jest to, że wyrażenie nie wierzy zapisujemy przez rz, ponieważ wierzyć pochodzi od rzeczownika wiara. Mamy więc tutaj wymianę rz:r.
Niewierzy czy nie wierzy? Przykłady zdań
- Mateusz już nie wierzy, że ułoży mu się w sprawach sercowych.
- Twoja wychowawczyni już nie wierzy w to, że będziesz się lepiej uczyła i zachowywała.