fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Nominat – kto to jest? Definicja, przykłady, słownik

Pierwsze, co kojarzy się ze słowem nominat, to nominacja. I jest to skojarzenie jak najbardziej słuszne. Kogo można określić nominatem? W jakich sytuacjach przysługuje jakiejś osobie tytuł nominata? Wyjaśnienia znajdziecie w niniejszym artykule.

Nominat - kto to jest? Definicja, wyjaśnienie. Poradnik i słownik Polszczyzna.pl

Nominat – kto to jest? Definicja słowa

Nominat to osoba powołana na jakieś stanowisko, zwłaszcza na wysoki urząd państwowy.

Takim przykładem mogą być osoby powołane przez premiera na stanowiska ministrów. Termin nominat stosuje się także w Kościele katolickim jako określenie nowo powołanego biskupa lub kardynała. Biskup nominat to ksiądz wyświęcony do godności biskupiej. Analogicznie kardynał nominat to biskup, który otrzymał godność i tytuł kardynała. Ale o nominacie nie mówi się tylko w odniesieniu do objęcia różnych stanowisk.

Wszyscy znamy różne plebiscyty. Wybiera się w nich osoby, instytucje, organizacje, aby nagrodzić je za ich działalność na rzecz różnych dziedzin. Osobę lub instytucję zgłoszoną do otrzymania jakiejś nagrody również określa się jako nominata.

Nominatem określa się także filmy, aktorów, aktorki, scenarzystów, reżyserów, kompozytorów zgłoszonych do otrzymania prestiżowych nagród.


Wyrazy pokrewne

  • Nominacja,
  • nominować,
  • nominowanie,
  • nominatka.

Nominat – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem

  • Nominat do nagrody,
  • partyjny nominat,
  • biskup nominat,
  • kardynał nominat,
  • nominat do Oscara,
  • nominat do Złotych Globów.

Nominat – przykłady użycia wyrazu

Kinomani nie doczekają się filmu, który we Francji podbił serca 6 mln widzów. „Amelia”, francuska bajka dla dorosłych, hit sezonu i nominat do Oskara nie trafi do Legnicy.

Marlena Mokrzanowska, Nie chcą Amelii?, „Gazeta Wrocławska”

Ks. Andrzej F. Dziuba (54 l.) został biskupem łowickim. Zastąpi dotychczasowego ordynariusza bp. Alojzego Orszulika, który złożył rezygnację z kościelnego urzędu po osiągnięciu wieku emerytalnego. Biskup nominat ukończył gnieźnieńskie seminarium duchowne. Studiował w KUL oraz w Rzymie i Peruggi.

Nominacje, Denominacje, „Polityka” nr 2447

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.