fbpx

Non omnis moriar – co to znaczy? Definicja wyrażenia, pochodzenie

Jeżeli ktoś z Was uczył się łaciny, to z tym wyrażeniem na pewno już się spotkaliście. Jeżeli nie, to być może na lekcji języka polskiego uczyliście się na pamięć wiersza, w którym te słowa są zawarte. Kto jest jego autorem? Jak można je przetłumaczyć na polski? O tym wszystkim dowiecie się z lektury niniejszego tekstu.

Non omnis moriar co to znaczy definicja łacina słownik Polszczyzna.pl

Kilka słów o autorze

Autorem wyrażenia Non omnis moriar jest rzymski poeta Horacy. Żył i tworzył podczas panowania Oktawiana Augusta. W jego utworach można odnaleźć refleksje na temat nieuchronności śmierci, a także motywy myśli filozoficznej nazwanej od jego imienia, czyli horacjanizmem, który był połączeniem nurtów filozofii stoików i epikurejczyków. Horacy postulował szukanie złotego środka, czyli dążenie po pewnego umiaru w życiu, co miało zapewnić szczęście.

Okres jego twórczości zwykło się dzielić na trzy etapy:

  • Pierwszy okres twórczości – powstają epody i satyry.
  • Okres liryczny – jest uważany za ten właściwy czas twórczości Horacego. W tym właśnie czasie Horacy zyskuje sławę największego obok Wergiliusza poety Rzymu.
  • Późny okres – Horacy działa jako oficjalny wieszcz pryncypatu Oktawiana Augusta.

Non omnis moriar – co to znaczy? Definicja wyrażenia

Znamy już autora słów Non omnis moriar. Czas teraz poznać tłumaczenie. Z łaciny oznacza to: nie wszystek umrę, nie cały umrę. Te słowa pochodzą z wiersza zatytułowanego Wybudowałem pomnik.

Jak mówi poeta:

Nie wszystek umrę wiem że uniknie pogrzebu
cząstka nie byle jaka i rosnący w sławę
potąd będę wciąż młody pokąd na Kapitol
ma wstępować z milczącą westalką pontifeks

Horacy w tej pieśni wyraża nadzieję na to, że poezja, którą stworzył, przyniesie mu wieczną sławę i pamięć kolejnych pokoleń. Poeta jest przekonany, że będzie żył w swoich dziełach.


Odniesienia

Interesujący fakt stanowi to, że do Pieśni III Horacego nawiązują utwory Juliusza Słowackiego Testament mój oraz Non omnis moriar Zuzanny Ginczanki.

📰 Zapisz się na nasz darmowy newsletter i bądź na bieżąco z nowymi publikacjami na Polszczyzna.pl!


Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na otrzymywanie informacji o nowych artykułach oraz produktach związanych z serwisem Polszczyzna.pl. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w celu obsługi newslettera na zasadach opisanych w polityce prywatności.

Przykłady użycia wyrażenia non omnis moriar

Przykłady użycia w literaturze

Non omnis moriar — moje dumne włości,
Łąki moich obrusów, twierdze szaf niezłomnych,
Prześcieradła rozległe, drogocenna pościel
I suknie, jasne suknie pozostaną po mnie.

Zuzanna Ginczanka, *** (Non omnis moriar)

Ochocki ujął zimną już rękę Rzeckiego i pochylił się, jakby chcąc mu coś szepnąć do ucha. Nagle w bocznej kieszeni zmarłego spostrzegł wysunięty do połowy list Węgiełka i machinalnie przeczytał nakreślone wielkimi literami wyrazy:
Non omnis moriar…

Bolesław Prus, Lalka

Non omnis moriar – przedwczesne strapienie.
Czy jednak cała żyję i czy to wystarcza.

Wisława Szymborska, Wielka liczba

  Zainteresuje Cię również:  

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X