Obsceniczny – co to znaczy? Definicja, synonimy, przykłady użycia
Obsceniczny – czyli właściwie jaki? Mimo że z tym wyrazem nie spotykamy się zbyt często, warto znać jego znaczenie ze względu na dostęp do treści, jaki mamy na przykład w internecie. Przymiotnikiem obsceniczny możemy określić także gesty, zachowania czy styl wypowiadania się. Co zatem oznacza wyraz obsceniczny? Przeczytajcie nasz artykuł, aby się tego dowiedzieć!
Obsceniczny, czyli jaki? Znaczenie i etymologia wyrazu
Obsceniczny to taki, który narusza ogólnie przyjęte normy obyczajowe. Przymiotnik ten jest kojarzony z czymś, co uchodzi za niemoralne, a nawet w niektórych kontekstach nieprzyzwoite pod względem nawiązań do seksu czy ukazywania nagości. Wyraz ten pochodzi od łacińskiego słowa obscēnus oznaczającego ‘plugawy’ bądź ‘sprośny’.
W użyciu często występuje również przysłówek obscenicznie, który odnosi się m.in. do sposobu wyrażania się, zachowania czy gestów.
Obsceniczny – przykłady użycia wyrazu w zdaniach
- Wraz ze zniesieniem cenzury wielu reżyserów prezentuje coraz więcej obscenicznych treści w swoich filmach.
- Obsceniczny plakat najnowszej sztuki teatralnej wywołał niemałe oburzenie opinii publicznej.
- Pod wpływem alkoholu zachowywał się skandalicznie – jego wulgarny język i obsceniczne gesty były nie do przyjęcia.
- Autor teledysku ukazał nagość w niesmaczny sposób, co spowodowało, że piosenka została zapamiętana przez słuchaczy jako obsceniczna.
Obsceniczny – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy obsceniczny, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.
- Nieprzyzwoity,
- bezwstydny,
- nieobyczajny,
- lubieżny,
- frywolny,
- sprośny,
- wulgarny,
- niecenzuralny,
- niemoralny.
Kolokacje, czyli popularne połączenia wyrazowe ze słowem obsceniczny
- Obsceniczny gest, sposób, obsceniczne zachowanie, słownictwo,
- obsceniczny napis, plakat, film, obsceniczna poza, treść, piosenka, reklama,
- wulgarny i obsceniczny,
- brzmieć, wyrażać się, zachowywać się obscenicznie.
Przykłady użycia wyrazu obsceniczny w prasie
Równie ważny wkład w akceptację nagości na ekranie miało kino europejskie. Od początku lat 50. Europę zalała fala golizny zapoczątkowana przez Skandynawów. Brzmi to dzisiaj absurdalnie, ale z powodu kilku rozebranych scen amerykańscy producenci kina niskobudżetowego importowali do Stanów m.in. filmy Ingmara Bergmana i pokazywali je w... kinach samochodowych. Początkowo te praktyki spotykały się z protestami władz, jednak w 1957 r. Sąd Najwyższy USA uznał, że według prawa film można uznać za obsceniczny jedynie wówczas, gdy „zupełnie pozbawiony jest aspektów wartościowych społecznie”.
Michał Chaciński, Kino fizycznego niepokoju, „Polityka” 12.07.2003
Zadośćuczynianie wszystkim wymaganiom natury Rabelais ukazuje niezwykle realistycznie, dynamicznie i swobodnie, częstokroć w obsceniczny sposób. Nie stroni od wymyślnych epitetów, wulgaryzmów, naturalistycznych, wręcz ekshibicjonistycznych opisów ludzkich, fizjologicznych zachowań. Stąd jego dzieło to kłębowisko różnych kształtów, ruchu, krzyków, bezustannej artykulacji i gestykulacji*.
Urszula Giżyńska, Premiera, „Gazeta Częstochowska” 25.04.2005