Oby dwa czy obydwa? Jak poprawnie to zapisać?
Chociaż poprawna pisownia liczebnika, który jest tematem tego tekstu poradnikowego nie jest zbyt skomplikowana ortograficznie, to jednak sprawia ona problemy niektórym użytkownikom języka polskiego z jednego względu. Otóż wątpliwości budzi to, czy powinien być on zapisywany łącznie, czy też rozdzielnie. Oby dwa czy obydwa? Odpowiedź poniżej.
Oby dwa czy obydwa? Poprawna forma
Jeśli chcemy poprawnie zapisać liczebnik zbiorowy obydwa, musimy zastosować tutaj pisownię łączną. Obydwa to jedno słowo, a nie dwa.
Oby dwa czy obydwa? Teraz wiesz jak jest poprawnie!
Obydwa jest liczebnikiem, który odpowiada liczbie 2. Obydwa wskazuje, że to, o czym mowa, dotyczy każdej z dwóch wymienionych wcześniej osób, rzeczy lub spraw.
Oby dwa czy obydwa? Przykłady zdań
- Nasza reprezentacja wygrała obydwa mecze w grupie, zatem mamy już zapewniony awans do fazy pucharowej.
- W przyszłym tygodniu mam sprawdziany z geografii i z angielskiego. Obydwa są bardzo ważne, więc nie mogę dostać złych ocen.
Oby dwa czy obydwa? Przykład z literatury
— Czy myślisz, mój panie Hindbadzie, że jestem przewoźnikiem na twoich usługach i że całą drogę będę sam wiosłował?
— Możemy wiosłować na przemian, mój panie Sindbadzie — odpowiedział Hindbad i odebrał mi z rąk obydwa wiosła.
Wiosłował niedbale i od niechcenia. Mimo to, łódź sunęła szybko, jakby gnana siłą niewidzialną. Strachem mnie przejął ten dziwny bieg łodzi, lecz nie chciałem okazać strachu przed Hindbadem. Udałem, że nie zauważyłem nawet, iż łódź płynie szybciej, niż płynąć powinna, gdyż Hindbad prawie wcale wiosłami nie poruszał.
Bolesław Leśmian, Przygody Sindbada żeglarza