fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Odziwo czy o dziwo? Jak to zapisać? Która forma jest poprawna?

W języku polskim mamy takie wyrażenia, których zapis sprawia niemałe trudności. Do takich zalicza się między innymi to, które znajduje się w tytule tego poradnika językowego. Wątpliwość budzi rzecz jasna poprawna pisownia. Łącznie czy rozdzielnie? Dla niektórych jest to oczywiste, ale są osoby, które mają co do tego wątpliwości. Która z nich jest tą prawidłową? Odpowiedź poniżej.

Odziwo czy o dziwo? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma o dziwo.

Odziwo czy o dziwo? Poprawna forma

Poprawna forma wyrażenia o dziwo to ta z pisownią rozdzielną.

Zwrot o dziwo stanowi  wykrzyknienie, którym osoba mówiąca wyraża swój podziw, swoje zaskoczenie lub zdziwienie. Sformułowanie o dziwo, pełni w zdaniach funkcję nieodmiennej frazy wykrzyknikowej.

Zapis rozdzielny o dziwo, uwarunkowany jest etymologią tego wyrażenia. Staropolski wyraz dziw, znany również jako dziwo, oznaczał coś niezwykłego, niesamowitego lub nadzwyczajnego. Dodana do niego samogłoska o sprawiła, że wypowiedź została wzmocniona, co poskutkowało utworzeniem wykrzyknienia o dziwo.

Odziwo czy o dziwo? Przykłady zdań

  • Pomimo przewagi bramkowej drużyny przeciwnej o dziwo nasza reprezentacja odrobiła straty i wygrała mecz.
  • Myślałem, że się spóźnię, ale o dziwo udało mi się dotrzeć na czas.

Odziwo czy o dziwo? Przykład z literatury

Wszedłem do księgarni i wciągnąłem głęboko w płuca charakterystyczny aromat papieru i magii, którego, o dziwo, nikomu do tej pory nie przyszło do głowy zamykać w butelki.

Carlos Ruiz Zafón, Gra anioła

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X