fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Ostrożnie czy ostrorznie? Która forma jest poprawna?

Brak rozwagi w postępowaniu nie jest czymś dobrym. Dzięki temu, że zachowamy rozwagę nie popełnimy błędu albo unikniemy jakiegoś niebezpieczeństwa. To może dotyczyć również poprawnej pisowni oraz błędów językowych. Jak powinniśmy się zachowywać, ostrożnie czy ostrorznie? Odpowiedź znajdziecie w treści poniższego tekstu poradnikowego.

Ostrożnie czy ostrorznie? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma ostrożnie.

Ostrożnie czy ostrorznie? Jak to zapisać? Poprawna forma

Mylenie w pisowni rz i ż należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. Wybór między nimi, to jedna z ortograficznych wątpliwości dotyczących poprawnego zapisu słów. Jak prawidłowo zapisać to słowo, żeby nie popełnić błędu ortograficznego?

Wyraz ostrożnie poprawnie zapisujemy przez ż. Ta pisownia nie jest uzasadniona żadną regułą ortograficzną. Tłumaczy ją historia związana z rozwojem języka polskiego. Przysłówek ostrożnie pochodzi od przymiotnika ostrożny. Wywodzi się z języka prasłowiańskiego, gdzie istniał wyraz *o(b)storžьnъ, co oznaczało 'czujny, baczny, rozważny'.

Ostrożnie oznacza rzecz jasna tyle co, uważnie z rozwagą.

Synonimy wyrazu ostrożnie to: uważnie, rozważnie, powściągliwie, wstrzemięźliwie, oględnie, oszczędnie, roztropnie, przezornie, czujnie, bacznie, nieufnie.

Ostrożnie czy ostrorznie? Przykłady zdań

  • Używając ostrych przedmiotów należy postępować bardzo ostrożnie, żeby się nie skaleczyć.
  • Ostrożnie wzięła na ręce płaczące dziecko.
  • Zanieś te filiżanki do salonu. Tylko zrób to ostrożnie, żeby się nie potłukły.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X