fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Piękny i jaki jeszcze? Synonimy słowa piękny w języku polskim

Piękny widok, piękna dziewczyna, piękne oczy – wyrażanie zachwytu czy komplementowanie wcale nie musi być banalne. W języku polskim istnieje bowiem wiele określeń, które w różnym stopniu oddają piękno natury, zjawisk czy przedmiotów. Jakich zatem określeń użyć, gdy coś nam się podoba? Przeczytajcie artykuł, w którym zebraliśmy dla Was liczne synonimy i wyrazy bliskoznaczne słowa piękny.

Piękny - inaczej. Synonim piękny. Przykłady. Definicja i słownik Polszczyzna.pl

Piękny – czyli jaki?

Przymiotnik piękny ma wydźwięk pozytywny, a samo piękno silnie asocjuje z dobrem. Doskonały, wspaniały, świetny – to tylko niektóre z równoznaczników. Stąd niedaleko też do określeń takich jak: boski, nieziemski, rajski czy anielski, a także tych bardziej poetyckich jak: seraficzny, cherubinowy czy apoliński (czyli nawiązujący do mitycznego Apolla – boga piękna).

Jak jeszcze zastąpić wyraz piękny? Synonimów i wyrazów bliskoznacznych jest całkiem sporo!

Piękny, piękniejszy, najpiękniejszy

Najbliższym synonimem dla wyrazu piękny jest z pewnością przymiotnik ładny. Synonimy najprościej jest jednak utworzyć poprzez dodanie przedrostków, które wzmocnią natężenie cechy, a mianowicie: przepiękny czy arcypiękny. Tak samo możemy wzmocnić pozostałe wyrazy bliskoznaczne: ślicznyprześliczny, cudnyprzecudny, świetnyprześwietny, uroczyprzeuroczy.

Innym zabiegiem językowym będzie zdrobniałe użycie przymiotników, np. piękniutki, ładniutki, śliczniutki.

Sklep Nadwyraz.com

Piękny inaczej

Co prawda o gustach się nie dyskutuje, ale to kanony piękna utrwaliły w nas przekonania o tym, co może być obiektywnie piękne. Symetria, doskonałe proporcje i harmonia to najczęstsze skojarzenia.

Nazywanie piękna w sztuce może zatem odbywać się za pomocą przymiotników takich jak: idealny, harmonijny, estetyczny, efektowny czy kunsztowny.

O naturze, pięknym miejscu czy widoku powiemy: cudowny, zjawiskowy, czarujący, czarowny, uroczy, urokliwy, zachwycający, olśniewający czy porywający.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Sytuacja – synonimy i przykłady

Zachwyt nad pięknem jakiegoś zjawiska możemy wyrazić zaś za pomocą określeń: fantastyczny, fenomenalny, rewelacyjny, wyśmienity, wyborny, kapitalny, genialny.

Najszerszą grupę synonimów słowa piękny będą jednak stanowiły te wyrazy, które używane są w kontekście urody, a mianowicie: śliczny, urodziwy, atrakcyjny, przystojny, pięknolicy, oraz wszystkie te określenia, za pomocą których można wychwalić czyjś wygląd lub skomplementować aparycję, np. jak z bajki/ jak z obrazka.

Piękny występuje również w znaczeniu pokaźny, imponujący, np. piękna sumka to inaczej spora/ ogromna/ niemała sumka.

Piękne słowa – czyli połączenia wyrazowe z przymiotnikiem piękny

Przymiotnik piękny utarł się też w niektórych idiomach. Wówczas zastąpienie go jakimkolwiek – wyżej wymienionym – wyrazem bliskoznacznym nie byłoby poprawne. Mowa o: literaturze pięknej, sztukach pięknych czy płci pięknej. W tych przypadkach nie powinniśmy zastępować przymiotnika żadnym z jego synonimów.

Polszczyzna oferuje nam bogaty wachlarz synonimów i dlatego polski to naprawdę piękny język! Zgodzicie się z nami?

Napisane przez

Absolwentka lingwistyki stosowanej i filologii germańskiej. Miłośniczka języka polskiego i języków obcych: niemieckiego, włoskiego i angielskiego, którymi płynnie włada. Zagadnienia językowe nie są jej obce, a jako córka polonistki poprawianie wszystkiego i wszystkich wokół ma we krwi. Lubi podróżować i otaczać się pięknymi rzeczami, w tym literaturą piękną i nie tylko.

X