Pies ogrodnika – kto to jest? Co to znaczy? Definicja wyrażenia i przykłady użycia
Pies to jedno z najwcześniej oswojonych przez człowieka zwierząt. W języku mamy kilka związków frazeologicznych dotyczących tego zwierzęcia, jak choćby znane wszystkim wierny jak pies. Jednak mimo tej bardzo pozytywnej psiej cechy, jaką jest wierność, pozostałe frazeologizmy związane z psem są dość negatywne. Do takich zalicza się również pies ogrodnika. Kogo określamy psem ogrodnika? Skąd wzięło się to określenie? W treści niniejszego artykułu znajdziecie wszelkie informacje na ten temat.
Pies ogrodnika – kto to jest? Co to znaczy? Definicja słowa
Psem ogrodnika nazywa się osobę, która nie pozwala komuś innemu skorzystać z czegoś, mimo że sama z tego nie korzysta i nie ma najmniejszego zamiaru tego robić. Zachowanie psa ogrodnika cechuje uniemożliwianie lub utrudnianie innym osobom dostępu do jakichś pożądanych przez nie dóbr, którymi mogą być partner życiowy, stanowisko zawodowe lub społeczne, a także jakieś rzeczy.
Najczęściej określenie pies ogrodnika występuje z dopowiedzeniem „sam nie zje (nie ruszy) i drugiemu nie da”.
Pies ogrodnika – pochodzenie zwrotu
Skąd pochodzi związek frazeologiczny pies ogrodnika? Ma on swoje korzenie w starożytności. Tropy zostawione przez psa ogrodnika prowadzą do Ezopa, greckiego bajkopisarza, uważanego za twórcę tzw. bajki zwierzęcej, której bohaterami są zwierzęta uosabiające ludzkie cechy. To właśnie nimi inspirował się Ignacy Krasicki, pisząc swoje bajki.
Otóż Ezopowi przypisuje się autorstwo bajki Pies i konie (lub też Pies u żłobu) opowiadającej o pewnym psie, który pilnował żłobu pełnego siana i owsa dla koni. Choć pies sam nie był zainteresowany konsumpcją tego, co znajdowało się w żłobie, bo jak wiadomo jego dieta składa się z mięsa, ponieważ jest drapieżnikiem, pilnował tej zawartości tak gorliwie, że nie pozwalał zbliżyć się nawet koniom, dla których było to przeznaczone.
Pies ogrodnika – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem
- Przysłowiowy pies ogrodnika,
- postawa, syndrom psa ogrodnika,
- reagować, zachowywać się jak pies ogrodnika.
Przykłady użycia wyrażenia pies ogrodnika w literaturze
– To ta maść – Nikoletta ścisnęła mu ramię, a głos miała taki, że aż się wzdrygnął. – To ta maść sprawia. Wybaczysz mi?
– Bo może – nie dała mu ochłonąć - miałeś na nią ochotę? Ha, jakie może, z pewnością miałeś, ta maść działa na ciebie tak samo, jak… Wiem, jak działa. A ja przeszkodziłam, wlazłam w paradę. Nie chciałam, by cię miała. Ze zwyczajnej zawiści. Czegoś cię pozbawiłam, niczego nie przyrzekając w zamian. Zupełnie jak pies ogrodnika.
Andrzej Sapkowski, Narrenturm
Ten jej mąż to taki pies ogrodnika: sam nie zje, drugiemu nie da. Co za los – być z kimś związanym na papierze, a w rzeczywistości iść przez życie samotnie…
Magdalena Witkiewicz, Pensjonat marzeń