Pokolei czy po kolei? Jak poprawnie to zapisać?
Czasami, gdy wykonujemy jakieś czynności, możemy robić je jednocześnie, a czasem odwrotnie, musimy zrobić je w pewnym ustalonym porządku. Jak poprawnie powinniśmy to robić? Pokolei czy po kolei? Odpowiedź znajduje się w poniższym tekście.
Pokolei czy po kolei? Poprawna forma
Wyrażenia, w których mamy do czynienia z pisownią łączną i rozdzielną nie należą do tych, które nie wzbudzają wątpliwości wśród użytkowników języka polskiego. w tej grupie znalazło się także i to, będące tematem tego poradnika. Gdy robimy coś w określonej kolejności to wykonujemy to pokolei czy po kolei?
Otóż tylko jedna odpowiedź jest w tym wypadku poprawna, co więcej, nie ma od tego żadnych wyjątków.
Tę nieodmienną frazę przysłówkową poprawnie wyłącznie rozdzielnie, czyli po kolei. Nadmienić należy, że w prawidłowej pisowni na końcu występuje tylko jedna samogłoska i. Wynika to z zasady ortografii języka polskiego, zgodnie z którą, jeśli na końcu danego wyrazu samogłoska i jest poprzedzona inną samogłoską, wtedy wyraz kończy się pojedynczym i. Niepoprawna pisownia po koleji wynika z sugerowaniem się przy zapisie artykulacją, czyli innymi słowy wymową danego wyrazu, choć fonetycznie brzmią wówczas jako -ji.
Natomiast gdy mowa o pisowni rozdzielnej uzasadnione jest to tym, że wyrażenia przyimkowe, do których zalicza się po kolei, to połączenia przyimków z rzeczownikami lub przysłówkami, liczebnikami i zaimkami. Zasadniczo zapisuje się je rozdzielnie.
Synonimami wyrażenia po kolei są kolejno, w ustalonym porządku, w prawidłowej/ustalonej/określonej kolejności, etapowo, sukcesywnie, raz za razem, stopniowo, jeden po drugim, jeden za drugim, w określonym/ustalonym porządku.
Przeciwieństwem wyrażenia po kolei jest słowo naraz.
Pokolei czy po kolei? Przykłady zdań
- Na moim wieczorze autorskim wszyscy zebrani goście po kolei podchodzili do mnie z prośbą o dedykację i autograf.
- Posprzątaliśmy dzisiaj całe mieszkanie, wszystkie pomieszczenia po kolei. Najpierw kuchnię, potem łazienkę, a na samym końcu pokoje.
- Chcąc dobrze rozwiązać zadania matematyczne, należy wszystkie działania wykonać po kolei, czyli stosować kolejność wykonywania działań.
Pokolei czy po kolei? Przykłady z literatury
Próbuję tylko przez to wszystko przejść, rozumiesz? Staram się z tym wszystkim uporać po kolei, w nadziei, że to już koniec. A potem patrzę i widzę, że nic z tego. Zaraz pojawia się coś nowego. Chcę się wreszcie od tego uwolnić.
Lisa McMann, Koniec
Poradźcie mi, jaki strój mam włożyć? Czy purpurowy, czy błękitny, czy zielony, czy niebieski, czy biały? Chciałabym włożyć wszystkie od razu, ale nie mogę tego uczynić, bo chociaż każdy z osobna jest lekki jak puch, wszystkie razem byłyby za ciężkie i nie mogłabym się zgrabnie poruszać. Poradźcie mi, który mam wybrać?.
Jedne służebnice radziły strój purpurowy, drugie — błękitny, trzecie — zielony, czwarte — niebieski, piąte — biały. Księżniczka załamała dłonie, bo nie wiedziała, których służebnic ma posłuchać.
— Nie umiecie mi poradzić — rzekła smutnie — może mi lepiej od was poradzi moje zwierciadło. Podajcie mi po kolei wszystkie suknie, a ja po kolei w każdej sukni będę się przeglądała w zwierciadle.
I służebnice ubierały ją po kolei w rozmaite suknie […]
Bolesław Leśmian, Baśń o rumaku zaklętym, „Klechdy sezamowe”