Polaryzacja – co to jest? Definicja, synonimy, słownik
Dla tych wszystkich, którzy interesują się fizyką, to słowo nie stanowi żadnej zagadki. Bez wątpienia posiadają obszerną wiedzę o tym, czym jest polaryzacja. Dla wszystkich pozostałych z pomocą przychodzi poniższy tekst, w którego treści zawarte są wyjaśnienia dotyczące polaryzacji.
Polaryzacja – co to jest? Znaczenie słowa
Co to jest polaryzacja? Spójrzmy na kilka znaczeń tego słowa:
1Polaryzacja to rozdzielenie elementów jakiegoś układu na dwie grupy o przeciwstawnym charakterze.
2Polaryzacją określa się również zjawisko polegające na uporządkowaniu:
- kierunku drgań fal poprzecznych,
- wektorów natężenia pola elektrycznego i magnetycznego.
Polaryzacja może zachodzić tylko dla takich rodzajów fal i takich warunków, w których oscylacje mogą odbywać się w różnych kierunkach prostopadłych do kierunku rozchodzenia się fali.
3W polityce pojęcie polaryzacji stosuje się, określając uwydatnienie skrajnych różnic i podział na dwie przeciwstawne strony.
4W socjologii wyraźne zaznaczanie się różnic między jakimiś pojęciami, poglądami itp. określa się także jako polaryzację.
Polaryzacja – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest polaryzacja, co znaczy to słowo, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.
- rozbieżność,
- rozbicie,
- rozdzielenie,
- rozbrat,
- rozwarstwienie,
- podział,
- niezgoda,
- rozdwojenie,
- dezintegracja,
- pęknięcie,
- rozproszenie,
- zróżnicowanie,
- rozszczepienie,
- rozpad,
- dysonans.
Polaryzacja – wyrazy pokrewne
- Polaryzować,
- polaryzowanie,
- polaryzacyjny,
- polaryzowany.
Polaryzacja – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem
- Polaryzacja społeczeństwa, sceny politycznej, poglądów, postaw, stanowisk,
- struktura, proces polaryzacji,
- ulegać polaryzacji,
- powodować, spowodować polaryzację.
Pochodzenie wyrazu polaryzacja, czyli o etymologii
Wyraz polaryzacja ma swoje źródło w języku łacińskim. Pochodzi od polaris – 'biegunowy'.
Rodzaje polaryzacji w fizyce
Fizyka nie należy do nauk łatwych,est to bardzo skomplikowana dziedzina wiedzy. Dobrym tego przykładem jest pojęcie polaryzacji. Mamy całe mnóstwo rodzajów polaryzacji:
- Polaryzacja elektrolityczna – zmiana potencjału elektrody względem roztworu w wyniku przepływu prądu podczas elektrolizy.
- Polaryzacja magnetyczna – namagnesowanie ciała pod wpływem zewnętrznego pola magnetycznego.
Oprócz tego jest jeszcze polaryzacja atomowa, polaryzacja chromatyczna, polaryzacja cząstek, polaryzacja deformacyjna.
Zjawisko polaryzacji ma zastosowanie w życiu codziennym. Chodzi tu o filtry polaryzacyjne. Stosuje się je na przykład w fotografii. Dzięki tym filtrom mamy też okulary przeciwsłoneczne.
Przykłady użycia wyrazu polaryzacja
Przykłady użycia wyrazu polaryzacja w literaturze
W tym samym czasie mama przyjmowała też do szkoły uczniów relegowanych ze względów politycznych z liceów dziennych. Była jednym z wielu cichych bohaterów Solidarności, którzy nigdy nie poszli na układy z władzami komunistycznymi. Za swoją postawę nie dostała wprawdzie żadnego orderu, ale za to jej byli uczniowie, ilekroć spotykają mnie na ulicy, zawsze podchodzą i proszą, żebym ją od nich pozdrowił. Część rodziny i znajomych zerwała z nami kontakty, żeby się nie narażać. Z jednym z moich krewnych, który był milicjantem, odnowiliśmy kontakt dopiero po 1989 roku. Nastąpiła wyraźna polaryzacja: jedni mnie na ulicy nie poznawali, a inni przeciwnie – podchodzili, żeby mi powiedzieć, że mnie popierają.
ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Moje życie nielegalne
Badania różnych fizyków, a przed innymi p. Rutherforda, dowiodły, że promienie Becquerela nie ulegają ani prawidłowemu odbiciu, ani załamaniu, ani polaryzacji.
Maria Skłodowska-Curie, Badanie ciał radioaktywnych
Wyniki analizy procesu transformacji gospodarczej w wymiarze regionalnym dają podstawę do kolejnego potwierdzenia tezy, iż w latach 90. nastąpiła dalsza i głębsza polaryzacja poziomu życia w poszczególnych częściach kraju. Spadła pozycja niektórych województw uznawanych przed okresem zmian jako przodujące pod względem rozwoju gospodarczego i warunków życia.
Danuta Stawasz, Współczesne uwarunkowania rozwoju polskich regionów
Z tonu i podtekstu tej enuncjacji Czytelnik ma wysnuć właściwe wnioski. Jakie? A to już rzecznik pozostawia domysłowi i wyobraźni Czytelnika-Wyborcy, skromnie zauważając jednak, że jego klub mógłby lepiej, skuteczniej, gdyby… Właśnie ta intelektualna inspiracja ma być zaczynem procesów myślowych wyborcy prowadzących do ostatecznego, jedynie słusznego wniosku – gdyby nie te „układy” to Przymierze dla Torunia pokazałoby mieszkańcom naszego miasta, że ho, ho!
Janusz Borkowski, Bo nieważne, czyje co je…, „Gazeta Miejska” nr 108, 2002.