Posucha czy posuha? Która forma jest poprawna?
Słowo, które jest tematem poniższego tekstu poradnikowego dotyczy pogody. Zaznaczyć przy tym należy, że nie oznacza ono nic dobrego. To utrzymujące się przez dłuższy czas upały, a co za tym idzie, długotrwały brak deszczu prowadzący do zbyt niskiego poziomu albo braku wody w różnych miejscach. Wyraz ten nastręcza również trudności jeśli chodzi o jego poprawny zapis. Która forma jest tą prawidłową? Posucha czy posuha? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Posucha czy posuha? Jak to zapisać? Poprawna forma
Poprawna forma zapisu tego rzeczownika to rzecz jasna posucha.
Pisownię przez ch wyjaśnia pochodzenie tego słowa. Rzeczownik posucha jest wyrazem pochodzącym od słowa suchy. Suchy z kolei wywodzi się od prasłowiańskiego suchъ. Poprawna pisownia jest zatem uwarunkowana historycznie. Prawidłowej formy trzeba się więc nauczyć i zapamiętać ją.
Posuchą przede wszystkim nazywa się zjawisko klimatyczne polegające na upałach z równoczesnym brakiem opadów deszczu, co jest bardzo szkodliwe dla przyrody. Ale posucha ma także inne znaczenie, przenośne znaczenie. Posuchę możemy mieć również w różnych dziedzinach życia codziennego. Posucha w tym znaczeniu to również długotrwały brak lub niedobór czegoś, co oceniane jest jako wartościowe, a także jest to zastój w jakiejś dziedzinie.
Synonimy rzeczownika posucha to:
W znaczeniu braku deszczu: susza
W znaczeniu przenośnym: niedobór, niedostatek, niedosyt, niedomiar, ubóstwo, brak, zastój, marazm, bezruch, stagnacja, cisza, śpiączka, letarg, uwiąd
Posucha czy posuha? Przykłady zdań
- Długotrwałe upały spowodowały posuchę. Na szczęście od jutra przez kilka dni ma padać deszcz.
- Nieurodzaj spowodowany jest posuchą. Doprowadziło to do wzrostu cen żywności.
- W repertuarze kin okres wyjątkowa posucha. Nie ma żadnych ciekawych filmów.