fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Promocja – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Słowo promocja większości z nas kojarzy się przede wszystkim z korzystnymi warunkami zakupowymi. Słusznie, lecz to tylko jedno z kilku jego znaczeń. Jeśli sięgniemy pamięcią nieco wstecz, przypomnimy sobie, że również w szkole co roku wspominano o promocji. W niniejszym artykule znajdziecie zestawienie wszystkich definicji słowa promocja oraz dowiecie się, jakie ma synonimy i skąd pochodzi.

Promocja co to jest przykłady wyjaśnienie odmiana znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Co to jest promocja? Etymologia wyrazu

Promocja pochodzi od łacińskiego promotio oznaczającego ‘poparcie, krzewienie’. Ten wyraz z kolei wywodzi się od promovere – ‘posuwać naprzód, szerzyć’.

Promocja w sklepie

Na zakupach nie sposób przeoczyć informacji o promocji. Zewsząd otaczają nas specjalne oznaczenia, aby łatwiej było nam dostrzec, które produkty są nią objęte. Promocja to sprzedawanie czegoś na specjalnych, korzystnych, atrakcyjnych dla kupującego warunkach. Na promocję możemy się obecnie natknąć niemal codziennie. Nie wymaga ona jakichś specjalnych okoliczności, choć to głównie przed świętami Bożego Narodzenia czy Wielkanocy organizuje się najróżniejsze promocje całej gamy produktów ze świątecznego asortymentu. Dzięki promocjom możemy kupić więcej rzeczy w niższych cenach.

Pod pojęciem promocja rozumie się także podejmowanie różnorakich działań zmierzających do zwiększenia popularności jakiegoś produktu lub przedsięwzięcia. Taka promocja może dotyczyć również osób.

Promocja w szkole

Promocją w kontekście szkolnictwa zwykło określać się prawo ucznia do przejścia do następnej klasy. Promocję uczeń uzyskuje wtedy, gdy jego oceny i stan zdobytej wiedzy są według nauczycieli na takim poziomie, że uzyskuje świadectwo ukończenia danej klasy, by móc uczyć się w następnej. W przypadku braku promocji uczeń zobowiązany jest powtarzać przez kolejny rok tę samą klasę.

Promocja i awans

W innym znaczeniu promocja to przyznanie komuś tytułu naukowego lub stopnia oficerskiego. Tym mianem określa się też samą ceremonię takiej nominacji.

Promocja w szachach

W tej grze promocja to zmiana pionka na figurę. Dzieje się to wtedy, gdy dotrze on do krańca szachownicy.

Promocja – przykłady użycia

  • Jeżeli będziesz się źle uczyć, to nie otrzymasz promocji do następnej klasy.
  • W tym tygodniu w naszym sklepie duża promocja! Ubrania jesienno-zimowe aż 50% taniej!
  • Od poniedziałku do piątku wszystkie ciastka w promocji. Kup dwa opakowania, a kolejne dwa otrzymasz gratis.
  • W wakacje można było zobaczyć w telewizji spoty reklamowe, których celem była promocja turystycznych regionów Polski.

Promocja – synonimy

W pierwszym znaczeniu

  • Wyprzedaż, sprzedaż promocyjna, okazja.

W drugim znaczeniu

  • Reklama, autoreklama, reklamowanie, promowanie, upowszechnianie, propagowanie, lansowanie, popularyzacja, publicity, propaganda, rzecznictwo.

W czwartym znaczeniu

  • Awans, awansowanie, nobilitacja, nominacja, wyróżnienie, wywyższenie.

Promocja – odmiana wyrazu

liczba pojedyncza
M. promocja
D. promocji
C. promocji
B. promocję
N. promocją
Ms. promocji
W. promocjo
liczba mnoga
M. promocje
D. promocji
C. promocjom
B. promocje
N. promocjami
Ms. promocjach
W. promocje

Promocja – przykłady użycia z literatury

Dni mijały szybko i egzaminy skończyły się. Ania otrzymała najwyższe odznaczenie w angielskiem, Priscilla odznaczyła się w przedmiotach klasycznych, a Fila w matematyce. Stella otrzymała zwykłe dobre świadectwo. Potem nastąpiła promocja.

Lucy Maud Montgomery, Ania z Wyspy

Płatność reklamy akcentowana jest również w polskiej ustawowej definicji reklamy, zgodnie z którą reklamą jest każdy przekaz zmierzający do promocji sprzedaży bądź innych form korzystania z towarów lub usług, popierania określonych spraw lub idei, albo do osiągnięcia innego efektu pożądanego przez reklamodawcę, nadawany za opłatą lub inną formą wynagrodzenia.

Ewa Szczęsna, Poetyka reklamy

W II etapie rozwoju regionu promocja turystyczna przyciąga coraz więcej ludzi, powstaje infrastruktura turystyczna. Miejsce powoli zatraca oryginalny charakter i niepowtarzalną, kameralną atmosferę. Środowisko zaczyna tracić zdolności samoregulacyjne i chłonność naturalna zostaje w niewielkim stopniu przekroczona.

Dominika Zaręba, Ekoturystyka: wyzwania i nadzieje

Gratulacje, dotarłeś do finału tego artykułu – to dla nas powód do dumy! Czy wiesz, że wielu ludzi korzysta z internetowych narzędzi do korekty ortografii, by skutecznie eliminować błędy w swoich tekstach? Precyzyjna pisownia ma kluczowe znaczenie. Nie zwlekaj, sprawdź nasz korektor już dziś i dołącz do grona perfekcjonistów językowych! Sprawdź pisownię dowolnego tekstu już teraz!

A jeśli jesteś żądny dalszej wiedzy, zastanów się, jak poprawnie pisać: razem czy osobno: napewno czy na pewno, w porządku czy wporządku, narazie czy na razie. Odkryj odpowiedzi i wzbogać swoją polszczyznę!

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.