fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Przerażenie czy przerarzenie? Która forma jest poprawna?

Czy jest ktoś kto nigdy nie odczuwał strachu? Raczej mało prawdopodobne. To uczucie jest wszystkim znane doskonale. Tytułowe to określenie wielkiego strachu przed czymś, co uznajemy za bardzo niebezpieczne, okropne lub niepomyślne dla nas. Przerażenie czy przerarzenie? Wyjaśnienia znajdziecie poniżej.

Przerażenie czy przerarzenie? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma przerażenie.

Przerażenie czy przerarzenie? Jak to zapisać? Poprawna forma

Mylenie w pisowni rz i ż należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. Wybór między nimi to jeden z ortograficznych problemów dotyczących poprawnego zapisu słów. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. W tym poradniku zapoznacie się ze słowem, które jest tematem poniższego tekstu poradnikowego?

Rzeczownik przerażenie zapisujemy najpierw przez rz, następnie przez ż. Pisownia może wydawać się trochę skomplikowana. Jednak są zasady, które pomogą w utrwaleniu jej sobie.

Otóż, zgodnie z zasadami języka polskiego rz piszemy po spółgłoskach: b, t, d, k, p, g, ch oraz j. To tłumaczy dlaczego na początku wyrazu przerażenie zapisujemy rz.

Natomiast występowanie ż jest uzasadnione tym, że w wyrazie pokrewnym zachodzi wymiana na z, przerażenie – przerazić.

Synonimy przerażenia to: trwoga, strach, przestrach, lęk, groza, popłoch, panika, histeria, bojaźń, niepokój, zaniepokojenie, zdenerwowanie

Przerażenie czy przerarzenie? Przykłady zdań

  • W przerażeniu oczekiwały na oceny z matematyki.
  • Uświadomiłem sobie z przerażeniem, że zapomniałem odrobić pracę domową.
  • Przed czymś nieznanym większość ludzi odczuwa przerażenie.
  • Gdy muszę wejść na drabinę, przez lęk wysokości towarzyszy mi uczucie przerażenia.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X