fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Raport 15 najpopularniejszych słów młodzieżowych w internecie w 2022 roku

Raport 2022 Młodzieżowe Słowa uwu imagine essa pov rel

Raport 100 najczęściej popełnianych błędów w Internecie w 2022 r. znajduje się pod tym adresem: Raport 100 najczęściej popełnianych błędów w internecie w 2022 roku

Wstęp

Każdy Raport 100 najczęściej popełnianych błędów w internecie wzbogacamy o dodatkowy materiał. W zestawieniu za lata 2019 i 2021 pojawiła się lista najpopularniejszych młodzieżowych słów, zaś w 2020 roku, ze względu na wyjątkową sytuację, uwagę poświęcono neologizmom dotyczącym pandemicznej rzeczywistości. W związku z tym, że analizy języka młodego pokolenia cieszyły się dużą popularnością, zdecydowaliśmy się na ich kontynuację i przygotowaliśmy zestawienie za rok 2022.

Przedmiotem naszego zainteresowania jest słownictwo używane przez młodzież, które znaleźć można w zasobach internetu. Żargon młodzieżowy to język rozwijający się bardzo dynamicznie. Powstające neologizmy szybko zyskują popularność, a niewiele później ją tracą, gdyż zostają zastąpione kolejnymi, nowszymi.

Młode pokolenie może mieć dziś kłopot ze zrozumieniem Mickiewicza, jednak z pewnością sam wieszcz również nie zrozumiałby współczesnej młodzieży. Problem z tym mają również tzw. boomerzy, czyli reprezentanci starszego pokolenia. Warto więc przybliżyć niewtajemniczonym ten jakże ciekawy język młodych internautów.

Zadajmy też sobie pytanie, czy faktycznie najpopularniejszym słowem używanym przez nastolatków w 2022 r. była essa.

Metodologia

Zgromadzony materiał liczył 1 327 735 jednostek. Za pomocą narzędzia SentiOne zbadano ich rzeczywistą frekwencję w przestrzeni internetowej – na stronach i portalach faktycznie odwiedzanych przez nastolatków. Analizie poddano 15 jednostek o największej frekwencji.

Raport ma charakter poglądowy, a nie naukowy, dane mogą być ograniczone lub niepełne i zależą od funkcjonowania narzędzia do monitoringu, a także od ograniczania dostępności do analizy treści w danym źródle.

Źródła młodzieżowych słów

Gdzie w polskim internecie odnaleźć możemy najwięcej słów młodzieżowych? Ich źródła stanowią przede wszystkim Twitter (aż 75,4% zgromadzonego materiału), TikTok (12,4%), YouTube (7,5%) oraz Instagram (4,7%). W raporcie przeanalizowaliśmy tylko te kanały, z których rzeczywiście korzysta młodzież.

Raport 2022 Młodzieżowe Słowa uwu imagine essa pov rel

15 najpopularniejszych słów młodzieżowych

  • Jak wynika z naszego niezależnego badania, młodzieżowym słowem roku 2022 było pov (ponad 10% zgromadzonego materiału). Jest to akronim od angielskiego wyrażenia point of view, czyli ‘punkt widzenia’. Oznacza historię przedstawianą z perspektywy jej uczestnika. Hasło pov bardzo często pojawia się pod filmikami zamieszczanymi na Instagramie i TikToku, które kręcone są z punktu widzenia bohatera nagrania.
  • Na drugim miejscu znalazło się kolejne zapożyczenie z języka angielskiego, czyli imagine (niemal 8%), co oznacza ‘wyobrażać sobie coś’ lub ‘marzę, chciałbym/chciałabym’.
  • Trzecim słowem pod względem popularności wśród młodzieży było UwU (niespełna 5,5%), które, podobnie jak XD, jest emotikonem i oznacza coś ślicznego, uroczego, słodkiego lub wyraża szczęście. UwU pod względem graficznym kojarzy się z wyrazem twarzy postaci z mangi czy anime.
  • Wbrew obiegowej opinii essa znalazła się na dalszej pozycji – czwartej (niemal 4,5% zgromadzonego materiału). Jest to okrzyk zadowolenia. Może też oznaczać coś, co było łatwe do zrobienia.
  • Rosnącą popularnością w porównaniu z rokiem 2021 cieszy się rel (nieco ponad 4%) – wyraz powstały w wyniku ucięcia tematu słowotwórczego w angielskim słowie relatable. Oznacza ‘mam to samo’, ‘czuję to samo’. Rel określa sytuację bądź przeżycie, z którymi rozmówcy mogą się utożsamić.
  • Nowością w naszym zestawieniu, znajdującą się na dość wysokiej pozycji, jest slay (prawie 4%) o nieco zmienionym pierwotnym znaczeniu (w języku angielskim slay oznacza dosłownie ‘zabić, zniszczyć’). W języku młodzieży ten neologizm znaczeniowy to potoczne określenie czegoś bardzo dobrego, imponującego lub zachwycającego. Jest to wyraz pozytywnych emocji.

  • Wciąż w użyciu są formy random oraz randomowy, czyli ‘przypadkowy, losowy’ (ponad 3,5%). Wyrazy te są kolejnym zapożyczeniem z angielskiego. Przymiotnik randomowy ma budowę hybrydową: do anglicyzmu dodano polską końcówkę przymiotnika. Z kolei mianem randoma określa się nieznaną osobę spotkaną przypadkowo. Dodajmy, że w zestawieniu za rok 2021 słowa random i randomowy zajęły drugie miejsce.
  • Nieprzerwanie używany jest anglicyzm crush (występujący również w spolszczonej wersji jako krasz). Po angielsku wyraz crush oznacza ‘miażdżyć’, ale jest również używany w znaczeniu ‘obiekt westchnień, osoba, która komuś bardzo się podoba’, i to właśnie ta definicja przeszła do języka młodzieżowego. Słowo crush stanowiło niespełna 3% zgromadzonego materiału. W 2021 r. znalazło się na szczycie zestawienia, było więc wówczas najpopularniejszym słowem młodzieżowym.
  • Coraz większą popularnością cieszy się bookstagram (również ok. 3%), który jest kontaminacją angielskiego słowa book, czyli ‘książka’, z nazwą portalu społecznościowego Instagram. Neologizm ten świadczy o tym, że młodzież wcale nie stroni od książek, a wręcz prezentuje przeczytane lektury swoim obserwatorom, zachęcając ich do czytania. Bookstagram pełni również funkcję hasztagu, czyli słowa kluczowego w wyszukiwarce postów na Instagramie.
  • Do pierwszej piętnastki naszego zestawienia awansowała jesieniara (nieco ponad 2,5%), pierwszy wyraz rodzimy na tej liście. Jesieniara to miłośniczka jesieni i spędzania czasu pod kocem, z filmem, książką, kubkiem kawy lub herbaty.
  • Coraz większą popularnością cieszy się też inba (prawie 2,5%), czyli impreza albo określenie wydarzenia, które wywołuje negatywne emocje, np. kłótni lub awantury będącej najczęściej burzą w szklance wody (synonim młodzieżowych słów: masakra, przypał). Najprawdopodobniej inba wywodzi się od angielskiego rzeczownika imbalance oznaczającego brak równowagi.
  • Wciąż popularne jest określanie żenującej sytuacji jako cringe (również krindż). W roku 2021 anglicyzm ten był nieco bardziej popularny (w 2022 spadł z trzeciego miejsca), lecz wciąż nie wypada z pierwszej piętnastki (również niemal 2,5%).
  • Na dalszym miejscu znajduje się o wiele bardziej popularny niegdyś przegryw, czyli nieudacznik (powyżej 2,3%). Określenie to, choć ma wydźwięk pejoratywny, zasługuje na uwagę z innego względu – jest to drugie słowo pochodzenia polskiego (wywodzi się od czasownika przegrywać). Neologizm przegryw powstał w wyniku procesu zwanego derywacją z końcówką zerową – po ucięciu końcówki fleksyjnej czasownika. Podobnie jest z neologizmem wysryw o nieco wulgarnym rodowodzie. Oznacza on niemądrą wypowiedź, zazwyczaj niskich lotów.
  • Na ostatnim miejscu znalazł się akronim bff pochodzący od angielskiego sformułowania best friends forever (najlepsi przyjaciele na zawsze).

Raport 2022 Młodzieżowe Słowa uwu imagine essa pov rel

Młodzieżowe słowa roku a medium

  • W tegorocznym badaniu postanowiliśmy uporządkować zgromadzone słownictwo zgodnie ze źródłem jego pochodzenia. Okazało się, że na Twitterze najpopularniejszymi młodzieżowymi słowami były imagine, pov i UwU. Z kolei na TikToku hitami okazały się pov, rel i UwU. Na Instagramie było nieco inaczej – w tym medium społecznościowym prym wiodły bookstagram, jesieniara i pazy, natomiast w serwisie YouTube: pov, essa i urbex.
  • Jak wynika z pierwszej trójki, w każdej z tych kategorii (wyjątkiem jest Instagram), najpopularniejszym młodzieżowym słowem w 2022 roku było pov.
  • Co ciekawe, każde z tych mediów gromadzi odbiorców o nieco innych zainteresowaniach. Na Twitterze język młodzieży jest bardzo emocjonalny. Na podstawie używanego słownictwa niewiele można dowiedzieć się na temat upodobań młodzieży. Podobnie jest z serwisem YouTube (tylko urbex i banger zdradzają preferencje młodych ludzi odnośnie do spędzania wolnego czasu).
  • Z kolei na TikToku mamy zodiakarę, koniarę, jesieniarę i booktok (użytkownicy dzielą się swoimi pasjami).
  • Na Instagramie popularne są posty związane z książkami (bookstagram, booktok), ze sposobami spędzania czasu jesienią (jesieniara), zdobieniem paznokci (pazy), zwiedzaniem opuszczonych miejsc (urbex). Często oznaczane są bliskie osoby (bff, crush).
  • Jak widać, każde z powyższych mediów skupia odbiorców o innych potrzebach. Twitter i YouTube dają wiele możliwości dzielenia się wrażeniami i emocjami, a Instagram oraz TikTok koncentrują się bardziej na zaakcentowaniu zainteresowań użytkowników.

Wnioski

  • Jak wynika z naszego badania, najpopularniejszym młodzieżowym słowem roku 2022 był akronim pov. Wiąże się on ściśle z sytuacjami z życia wziętymi, które odgrywają w filmikach ulubieni twórcy internetowi. Jest to znak czasów, gdyż lata 20. XXI wieku przyczyniły się gwałtownego wzrostu zainteresowania krótkimi filmami publikowanymi na platformach TikTok i Instagram.
  • Warto zwrócić uwagę na fakt, że współczesna młodzież cechuje się też bogatą wyobraźnią i tworzy w myślach alternatywne wersje zastanej rzeczywistości, więc bardzo często posługuje się anglicyzmem imagine.
  • Należy również zauważyć, że emotikony tworzone za pomocą liter zaczynają być uznawane za jednostki leksykalne, które mają określone znaczenie. Stąd też popularność UwU.
  • Essa ogłoszona przez PWN jako Młodzieżowe Słowo Roku 2022 znalazła się dopiero na czwartym miejscu.
  • Jaki językowy obraz świata wyłania się z najpopularniejszych młodzieżowych słów w minionym roku? Niestety jest to język bezkrytycznie przejmowany z anglojęzycznych źródeł. W poprzednich badaniach w czołówce zestawienia znajdowało się więcej wyrazów rodzimych, a w 2022 zaledwie trzy – jesieniara, przegryw i wysryw. Popularność straciły śląskie masno, czasownik rozkminiać, neologizm znaczeniowy zaorane czy alternatywne określenia chłopaka i dziewczyny – typiarz i typiara. W minionym roku młodzieżowy język był nieco uboższy, mniej treściwy i kreatywny.
  • Język nastolatków bardzo często odwołuje się do uczuć i emocji (UwU, essa, rel, slay, crush, inba, cringe, przegryw, wysryw, bff). To, co łączy te słowa, to ładunek emocjonalny w nich zawarty. UwU wyraża szczęście, miłe samopoczucie, essa – radość, rel – współczucie, slay – zachwyt, crush – miłość i pożądanie, inba – zamieszanie, cringe – zażenowanie. Przegryw konotuje poczucie życiowego niepowodzenia, wysryw stanowi negatywną opinię na temat czyjejś wypowiedzi, a bff wyraża wiarę w przyjaźń na zawsze.
  • Jak wynika z powyższych analiz, współczesna młodzież ma bogaty repertuar uczuć i stara się nazywać świat emocji po swojemu, aby nadać im tym samym atrakcyjności. Być może nastolatki nie potrafią w inny sposób mówić o uczuciach i w ten sposób kompensują sobie te braki.
  • Język młodzieży, choć wartościujący i oceniający, nie jest wulgarny. Nawet wysryw ma charakter żartobliwy, mimo że kojarzy się z czynnością wydalania. Stanowi aluzję do uzewnętrzniania niezbyt trafnych i potrzebnych przemyśleń.
  • Żargon młodzieżowy jest zjawiskiem żywym, dynamicznym, bazującym na popularności języka angielskiego. Jest wyrazem alternatywnego postrzegania rzeczywistości, które wynika z przebywania w wirtualnym świecie, dlatego też starsze pokolenia mogą mieć kłopot ze zrozumieniem tego specyficznego języka.
  • Przypomnijmy, że język młodzieży jest na tyle bogaty, że doczekał się słownika na stronie internetowej Miejski.pl.

Raport 2022 Młodzieżowe Słowa uwu imagine essa pov rel

Słowniczek wybranych słów młodzieżowych

Powyżej omówiono znaczenie 15 najpopularniejszych słów młodzieżowych pojawiających się w naszym zestawieniu. Na uwagę zasługują jeszcze inne, chętnie używane przez nastolatków. Poniżej prezentujemy minisłownik języka młodzieży.

  • Atencjusz/atencjuszka – osoba poszukująca ciągłej uwagi.
  • Banger – świetny, rytmiczny utwór muzyczny.
  • Bff (ang. best friend forever) – najlepsi przyjaciele na zawsze.
  • Bookstagram – konto na Instagramie prezentujące książki.
  • BookTok – część TikToka, w której możemy zobaczyć filmiki związane z literaturą.
  • Boomer – reprezentant pokolenia z wyżu demograficznego, z którego poglądami na życie i świat młodzi nie potrafią się utożsamić.
  • Chad – oznacza młodego umięśnionego mężczyznę o atrakcyjnym wyglądzie, który ma powodzenie u kobiet i wykorzystuje tę sytuację. Chad to określenie wywodzące się z języka angielskiego. Polskim odpowiednikiem jest określenie Oskar.
  • Crush/krasz – osoba, która nam się podoba, obiekt westchnień.
  • Czilera  – relaks.
  • Dymy – neosemantyzm oznaczający awanturę, zamieszanie.
  • Edgy – awangardowy, alternatywny w pretensjonalny sposób.
  • Eluwina  – forma powitania pochodząca od elo.
  • Essa – jest to okrzyk zadowolenia. Może też oznaczać coś, co było łatwe do zrobienia.
  • Gigachad – osoba, która jest w czymś bardzo dobra i budzi tym podziw. Jest to określenie często używane w odniesieniu do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
  • Gównoburza (ang. shitstorm) – zamieszanie, internetowa awantura z błahego powodu.
  • Gurl – angielskie slangowe określenie dziewczyny.
  • Hotówa/hotuwa – ładna dziewczyna.
  • Huncwot – łobuz, urwis.
  • Imagine – wyobrażać sobie coś, chcieć.
  • Inba – impreza. Może to być również określenie wydarzenia, które wywołuje negatywne emocje (synonim młodzieżowych słów: masakraprzypałgównoburza).
  • Inkluzywny – przeznaczony dla wszystkich, włączający, niestygmatyzujący żadnej mniejszości (np. osób trans, osób queerowych). Jednocześnie inkluzywny język jest często lewicową nowomową nasyconą kalkami z angielskiego, przez co osoby spoza środowiska lewicy tożsamościowej (tzw. idpolu) paradoksalnie tego słownictwa inkluzywnego nie rozumieją.
  • Jesieniara – miłośniczka jesieni i spędzania czasu pod kocem, z filmem, książką, kubkiem kawy lub herbaty.
  • Koniara – dziewczyna pasjonująca się końmi.
  • Krindż/cringe – żenada.
  • Libki – (l.mn.) osoby o poglądach neoliberalnych, pracujące w korporacjach, mieszkające na podmiejskich osiedlach, oglądające TVN, czytające „Gazetę Wyborczą” i głosujące na partię PO, wrogowie socjalizmu. Określenie ma wydźwięk pogardliwy, lekceważący.
  • Masno/masny – słowa zaczerpnięte z gwary śląskiej (masno – tłusto). Dobrze, świetnie; dobry, świetny.
  • NPC (ang. non-player characternon-playable character) – zwykła, niewyróżniająca się osoba, zachowująca się tak samo jak inni, ale też ktoś, kto zachowuje się mechanicznie, jak postać z gry. Określenia pochodzi z fabularnych gier wideo, w których oznacza postać sterowaną przez komputer, a nie innego gracza.
  • Odklejka – osłabienie kontaktu z rzeczywistością, mówienie głupot.
  • Patusiarz – pogardliwe określenie osoby o niższym statusie społecznym, niedostosowanej społecznie, np. będącej w konflikcie z prawem, stosującej przemoc, niewykształconej, ubogiej, niepracującej, korzystającej z pomocy finansowej państwa, uzależnionej od alkoholu. Określenie stosowane również wobec patoinfluencerów, np. osób kręcących patostreamy.
  • Pog (akronim od ang. play of game) – podekscytowanie, niedowierzanie podczas streamowania gry.
  • Pov (ang. point of view) – punkt widzenia. Oznacza historię pokazywaną z perspektywy jej uczestnika.
  • Prawilny – osoba szanowana.
  • Props/propsy – szacunek, poważanie.
  • Przegryw – osoba niezaradna, której nie wiedzie się w życiu, nieodnosząca żadnych sukcesów, nieudacznik.
  • Random/randomowy – osoba spotkana przypadkowo; losowy, przypadkowy.
  • Rel – ucięte angielskie relatable. Oznacza ‘mam to samo’, ‘czuję to samo’. Rel oznacza sytuację bądź przeżycie, z którymi rozmówcy mogą się utożsamić.
  • Rigcz – skrót od „rozum i godność człowieka”.
  • Slay (ang. zabićzniszczyć) – potoczne określenie czegoś bardzo dobrego, imponującego lub zachwycającego.
  • Sztos/sztosik – coś budzącego zachwyt.
  • Śmieszkować – żartować, wygłupiać się, robić coś dla żartu.
  • Urbex (ang. urban exploration) – zwiedzanie opuszczonych miejsc.
  • UwU – emotikon oznaczający coś ślicznego, uroczego, słodkiego, używany, gdy czujemy się szczególnie szczęśliwi. Kojarzy się z wizerunkami postaci z mangi i anime.
  • Wysryw – wypowiedź niskich lotów, głupia lub bezsensowna.
  • Zaorane/zaorany – wygrana w bitwie słownej, nokaut werbalny, zwycięstwo w polemice słownej, odebranie komuś argumentów.
  • Zodiakara – kobieta interesująca się ezoteryką, horoskopami i znakami zodiaku.

Raport 15 najpopularniejszych słów młodzieżowych w internecie w 2022 roku

 

  • Organizatorzy: Nadwyraz.com, Polszczyzna.pl
  • Autorzy: Maciej Piotrowski, Krzysztof Kacprzykowski
  • Kontakt: [email protected], [email protected]
  • Redakcja: Marika Naskręt, Tomasz Nowaczyk, Małgorzata Lach, Gabriela Lisowska
  • Projekt graficzny: Mateusz Olech
  • Partner technologiczny: Sentione.com

Copyright © Nadwyraz.com, Warszawa 2022

Pełna lista słów ze szczegółową analizą:

Napisane przez

Absolwent Wydziału Bioinżynierii Zwierząt na UWM w Olsztynie. Miłośnik chemii i języka ojczystego, krzewiciel i popularyzator poprawnej polszczyzny. Na co dzień redaktor internetowy, meloman i miłośnik polskiej klasyki filmowej. W wolnym czasie gra na pianinie, czyta Lema, Vonneguta i Murakamiego oraz artykuły popularnonaukowe. Lubi się uczyć i uczyć innych.

X