Religi czy religii? Jak poprawnie zapisać to słowo?
Religi czy religii? Pisownia i na końcu wyrazów bywa kłopotliwa. W niniejszym artykule rozwiejemy Wasze wątpliwości co do poprawnej pisowni: religi czy religii. Przeczytajcie koniecznie, by poznać regułę ortograficzną zapisu odmienionych wyrazów zakończonych na -ia.
Religi czy religii? Która forma jest poprawna?
Religi czy religii? Poprawny zapis odmienionego wyrazu religia, rozumianego jako wyznanie bądź zbiór wierzeń, to zapis z podwójnym -i, czyli religii.
W tym miejscu warto zwrócić uwagę na nazwisko Religa, które zapisało się w polskiej historii za sprawą znanego kardiochirurga, bohatera filmu Bogowie – Zbigniewa Religi. Nazwisko tej zacnej postaci zapisujemy z jednym -i na końcu, czyli Religi.
Religi czy religii? Zasady pisowni
Religia to wyraz pochodzący od łacińskich słów relegere i religere oznaczających ‘rozważać’ bądź słowa religare tłumaczonego jako ‘wiązać’. Zgodnie z zasadą ortograficzną, według której wyrazy żeńskie obcego pochodzenia zakończone na -ia w dopełniaczu, celowniku, miejscowniku i dopełniaczu liczby mnogiej przyjmują -ii na końcu, wyraz ten poprawnie zapiszemy: religii.
Więcej na temat tej zasady ortograficznej przeczytacie w artykule:
Religi czy religii? Przykłady użycia poprawnej formy
- Na lekcji religii katechetka przeczytała uczniom przypowieść biblijną.
- Islam należy do religii monoteistycznych, czyli uznających tylko jednego boga.
- Wyznawcy religii chrześcijańskiej opierają swoją wiarę na naukach Jezusa Chrystusa.
?