Rodzajów czy rodzai? Która forma jest poprawna?
Rodzaj to gatunek czegoś wyróżniany ze względu na pewne cechy. Rodzajem jest także jednostka w systematyce roślin i zwierząt niższa od rodziny, obejmująca blisko spokrewnione gatunki lub jeden gatunek. Rodzaj to również cecha rzeczownika, która wpływa na jego końcówkę podczas deklinacji oraz na końcówki i formy innych części mowy, które występują w zdaniu obok danego rzeczownika. Problem z pisownią tego rzeczownika stanowi jego forma w liczbie mnogiej. Która z nich jest poprawna? Rodzajów czy rodzai? Od powiedź znajdziecie poniżej.
Rodzajów czy rodzai? Jak to zapisać? Poprawna forma
Poprawne są obie formy i rodzajów, i rodzai.
Wyrazy rodzajów i rodzai to odmienione w dopełniaczu liczby mnogiej formy rzeczownika rodzaj. We współczesnym języku polskim dopuszcza się używanie obydwu form rzeczonego słowa. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wyłącznie forma rodzajów może być stosowana zarówno w mowie potocznej, jak i oficjalnej. Z kolei forma rodzai, powinna być stosowana tylko w mowie potocznej. Z tego względu zawsze najlepiej jest używać formy rodzajów.
Mimo że poprawne są obie formy i rodzajów, i rodzai, przy ich uzywaniu należy zachować pewną dozę ostrożności. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że wyłącznie forma rodzajów może być stosowana zarówno w mowie potocznej, jak i oficjalnej. Z kolei forma rodzai, powinna być stosowana tylko w mowie potocznej. Z tego względu zawsze najlepiej jest używać formy rodzajów.
Rodzajów czy rodzai? Przykłady zdań
- W sklepie można kupić wiele rodzajów damskiego obuwia, między innymi buty sportowe, szpilki, baleriny.
- Piekarnia oferuje do wyboru dużo rodzajów ciast.
- W tej cukierni jest dużo rodzai lodów.
- Do wyboru mamy wiele rodzai pieczywa.