fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Rozumią czy rozumieją? Która forma jest poprawna?

Rozumią czy rozumieją – zasady poprawnej odmiany czasowników nie zawsze są zrozumiałe. Nie traćmy jednak rozumu, a raczej pójdźmy po rozum do głowy i sprawdźmy, która forma jest poprawna. Gotowi na kolejną dawkę wiedzy? A zatem zapraszamy do lektury!

Rozumią czy rozumieją - jak się pisze, jak się mówi? Poprawna forma, przykłady. Słownik Polszczyzna.pl

Rozumią czy rozumieją – jak się pisze? Poprawna pisownia

Rozumią czy rozumieją – która forma jest poprawna? Koniugacja niektórych czasowników w języku polskim stwarza problemy. Nie inaczej jest z czasownikiem rozumieć. Błąd często pojawia się już w 1. osobie liczby pojedynczej, gdy zamiast formy rozumiem pada niepoprawne: rozumię. Problematyczna jest również 3. osoba liczby mnogiej – tu należy zapamiętać, że to ta dłuższa forma – rozumieją, a nie rozumią – jest właściwa. Co jest przyczyną tych poprawnościowych kłopotów?

Dlaczego rozumieją, a nie rozumią? Wyjaśnienie

Koniugacja większości polskich czasowników odznacza się niezmiennością tematu. Wówczas odmienione formy przyjmują kolejno końcówki: (1. os. l.poj.), -esz/-isz/-ysz (2. os. l.poj.), (3. os. l.mn.), np.: piszępiszeszpiszą czy chcęchceszchcą (a nie chcieją).

Inaczej sprawa wygląda jednak w przypadku koniugacji -am/-em (1. os. l.poj.), -asz/-esz (2. os. l.poj.), w których formy liczby pojedynczej wyglądają odpowiednio: czytamczytasz oraz umiemumiesz, zaś forma liczby mnogiej dla 3. osoby odznacza się już zmiennością tematu i uzupełniana jest o przyrostki -aj- lub -ej-, dlatego: czytają (a nie czytą) i umieją (a nie umią).

Stąd poprawna odmiana czasownika rozumieć brzmi: rozumiemrozumieszrozumieją.

Rozumią czy rozumieją? Poprawna odmiana

Niegdyś czasownik rozumieć odmieniał się jak np. bieleć i wówczas prawidłowymi formami były: (ty) rozumiejesz, (on/ona/ono) rozumieje itd. Z czasem formy te zostały skrócone i ściągnięte do (ty) rozumiesz i (on/ona/ono) rozumie. Tylko forma 3. osoby liczby mnogiej zachowała ślad dawnej odmiany i nadal jest dłuższa, stąd rozumieją.

Zapamiętanie poprawnej koniugacji czasownika rozumieć ułatwi z pewnością poniższa tabelka.

ja rozumiem
ty rozumiesz
on/ona/ono rozumie
my rozumiemy
wy rozumiecie
oni rozumieją

Rozumią czy rozumieją? Przykłady zdań

Nadążacie? Rozumiecie? Mamy nadzieję, że nie straciliście jeszcze rozumu przez te koniugacyjne zawiłości i zechcecie przebrnąć z nami przez przykłady zdań z prawidłową formą, czyli rozumieją. Przyjrzyjmy się zatem kilku z nich.

  • Zapewniam panią, że nasi uczniowie rozumieją doskonale powagę sytuacji.
  • Wydaje mi się, że moi rodzice nie rozumieją moich potrzeb.
  • Oni nie rozumieją, co do nich mówisz, to obcokrajowcy, nie znają polskiego.
  • Ludzie nie rozumieją grożącego przyszłym pokoleniom niebezpieczeństwa, jakim jest niechybnie zbliżająca się katastrofa ekologiczna.

Napisane przez

Absolwentka lingwistyki stosowanej i filologii germańskiej. Miłośniczka języka polskiego i języków obcych: niemieckiego, włoskiego i angielskiego, którymi płynnie włada. Zagadnienia językowe nie są jej obce, a jako córka polonistki poprawianie wszystkiego i wszystkich wokół ma we krwi. Lubi podróżować i otaczać się pięknymi rzeczami, w tym literaturą piękną i nie tylko.

X