fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Sauté – co to znaczy? Definicja, przykłady użycia

Człowiek, jako istota bardzo kreatywna, wymyślił wiele sposobów przetwarzania żywności. Pieczenie, gotowanie, smażenie. O tym można by długo opowiadać, wszak sztuka kulinarna to niezwykle interesująca dziedzina. Jednym ze sposobów przyrządzania potraw jest sauté. Na czym on polega? Z jakiego języka pochodzi to określenie? O wszystkim możecie przeczytać w niniejszym artykule.

Sauté co to jest przykłady wyjaśnienie odmiana znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Sauté – co to jest? Znaczenie wyrazu

Słowo sauté w języku polskim występuje w dwóch znaczeniach.

Pierwsze dotyczy zagadnienia kulinarnego.
Drugie używane jest w sensie przenośnym. Trzeba też zapamiętać, że w polszczyźnie wyraz sauté jest nieodmienny.

Sauté w kuchni

Sauté w języku kulinarnym to metoda przyrządzania potraw, która polega na smażeniu mięsa: wieprzowiny, wołowiny, drobiu oraz ryb lub warzyw, w małej ilości silnie rozgrzanego tłuszczu, tzw. smażenie w sosie własnym. Podczas smażenia metodą sauté mięsa nie obtacza się uprzednio w panierce, lecz jedynie posypuje się je przyprawami: solą, pieprzem lub ziołami.

Kobieta sauté

W znaczeniu przenośnym sauté jest związany z kobiecą urodą. Oznacza sytuację, w której kobieta jest bez makijażu lub z minimalnym, bardzo delikatnym, subtelnym, prawie niewidocznym makijażem. Określenie sauté może też oznaczać kobietę nagą, bez ubrania lub mającą na sobie jedynie bieliznę.


Sauté – przykłady użycia

  • W przypadku smażenia sauté wołowiny oraz ryb mistrzowie kuchni zalecają, by sól dodać dopiero po usmażeniu mięsa, gdyż wówczas nie będzie ono suche, lecz zachowa soczystość.
  • Modelka zdecydowała się pokazać bez makijażu, więc zamieściła w internecie swoje zdjęcie sauté.

Sauté – etymologia wyrazu

Określenie sauté pochodzi z języka francuskiego. Ten galicyzm dosłownie oznacza 'smażony'. Do polszczyzny został zapożyczony w niezmienionej formie zapisu.

Sauté – połączenia wyrazowe

  • Smażenie, mięso, ryba, wołowina, kotlet, warzywa sauté.

Sauté – odmiana wyrazu

Wyraz sauté jest nieodmienny.

Przykłady użycia wyrazu sauté w literaturze i prasie

A cóż to szanowny Pan był łaskaw u nas zjeść? – zainteresował się Patron z profesjonalnie zbolałą miną. – Ja? – zraziki po węgiersku – odparł zapytany.

Ależ jak można! – załamał ręce Wierzbicki – po węgiersku! Jak łaskawy Pan mógł coś takiego zamówić! Przecież to potrawa dla profanów! Pierwszego dnia, gdy potrawa jest świeża, nazywa się au naturel albo też sauté . Na drugi przyprawiamy ją pieprzem i papryką i figuruje w karcie jako „po węgiersku“ właśnie, a na trzeci sypiemy pieprzu i papryki ile się da i wtedy staje się specjalnością kuchni greckiej...

Biesiadny savoir-vivre, „Dziennik Polski”

Terkot dzwonka zastał mnie przed lustrem. Z ulgą oderwałam wzrok od bioder wciśniętych w bezlitosne majtki i wtykając nogę w nową szpilkę, ruszyłam w stronę drzwi. Ryza papieru, którą wręczył mi gość, zaskoczyła mnie bardziej, niż jego zdziwił widok mojego ciała sauté.

Grażyna Plebanek, Pudełko ze szpilkami

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X