fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Sielanka. Definicja, synonimy, odmiana

Większość z nas zna doskonale słowo sielanka, ale czy wiecie, że ma więcej niż jedno znaczenie? Jak wygląda odmiana tego słowa? Jakie są jego synonimy? W tym artykule to wyjaśniamy.

Sielanka co to jest czym jest definicja znaczenie pojęcie wyjaśnienie sielankowy sielanka synonim jak nazwać inaczej kto jak kogo słownik Polszczyzna.pl

Sielanka – co to jest? Definicja wyrazu

1 Sielanka to spokojne, bezproblemowe życie.

2 Sielanka w pierwotnym znaczeniu to utwór poetycki przedstawiający w sposób wyidealizowany uroki życia wiejskiego. Inaczej utwór ten nazywany jest idyllą.

Sielanka – początki

Swoje początki ma w pieśniach pasterskich. Gatunek ten ukształtował się w starożytnej Grecji. Sielankę w obecnej formie stworzył Teokryt, grecki poeta z Syrakuz. Sielanka stała się obrazem szczęśliwego życia zgodnego z naturą. Badacze uważają, że sielanka jest wytworem kultury miejskiej, w której wyraża się zmęczenie i znudzenie cywilizacją oraz tęsknotę za szczęśliwym życiem, spełnieniem w miłości.

Sielanka ma najczęściej kształt lirycznego monologu poprzedzonego bądź przeplecionego opisem lub dialogiem. Ten właśnie rodzaj utworu poetyckiego sprawił, że z czasem sielanką zaczęto określać spokojne, beztroskie, niczym niezakłócone życie oraz otoczenie, które to umożliwia.

Wsi spokojna, wsi wesoła

W polskiej poezji sielanki pojawiły się w renesansie. Jako pierwszy zaczął je tworzyć Szymon Szymonowic. To on wymyślił tę nazwę. Twórcami sielanki byli również: Jan Kochanowski, Franciszek Karpiński i Franciszek Dionizy Kniaźnin.

Poznajcie kilka polskich przykładów tego gatunku poetyckiego:

Jan Kochanowski: Pieśń świętojańska o Sobótce,
Franciszek Karpiński: Do Justyny. Tęskność na wiosnę, Laura i Filon,
Franciszek Dionizy Kniaźnin: Krosienka. W rodzaju pasterskim,
Szymon Szymonowic: Czary (parafraza Teokryta i Wergiliusza), Kołacze, Żeńcy.

Motyw sielanki pojawia się również u autorów, których utwory nie zaliczają się do tego gatunku, jednak zawierają pewne jego elementy. Warto tu wspomnieć choćby Mikołaja Reja i jego Żywot człowieka poczciwego czy utwór Elżbiety Drużbackiej Pochwała lasów.

Sielanka – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest sielanka, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

W znaczeniu pierwotnym

  • idylla
  • beztroska,
  • błogostan,
  • szczęście,
  • arkadia,
  • eldorado,
  • beztroskie życie.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Motyw domu w literaturze

Wyrazy pokrewne

  • sielankowo,
  • sielankować,
  • sielankowość,
  • sielankowa,
  • sielankowy

Przykłady użycia słowa sielanka w literaturze

Kiedy już sam poturbujesz się dobrze nad gospodarstwem i interesami, będziesz wiedział, jakie różnice zachodzą pomiędzy teorią a praktyką, rzeczywistością a sielanką.

Eliza Orzeszkowa, Nad Niemnem

Panna Marynia przeszła już z powodu tej „głowy” i jej sposobów przez niejedno upokorzenie. Życie jej wiejskie było tylko pozorną sielanką pracy i gospodarskich zajęć. Nie brakło w niem ani przykrości, ani bolów, i jej spokojna twarz mogła oznaczać nie tylko słodycz charakteru, ale i jego siłę, a przytem wielkie wyrobienie duchowe. Lecz upokorzenie, które groziło teraz, wydało się jej trudniejsze do zniesienia od innych.

Henryk Sienkiewicz, Rodzina Połanieckich

Sielanka – odmiana słowa

liczba pojedyncza
M. sielanka
D. sielanki
C. sielance
B. sielankę
N. sielanką
Ms. sielance
W. sielanko
liczba mnoga
M. sielanki
D. sielanek
C. sielankom
B. sielanki
N. sielankami
Ms. sielankach
W. sielanki

?

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.