fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Skonfundowany – czyli jaki? Definicja, synonimy, słownik

Tym razem słownik czytelników serwisu Polszczyzna.pl chcielibyśmy poszerzyć o imiesłów skonfundowany. Spotkaliście się już z takim określeniem? Jeśli nie, przeczytajcie nasz artykuł, aby poznać definicję i przykłady użycia tego wyrazu. Zapraszamy do lektury!

Skonfundowany - co to znaczy? Czyli jaki? Znaczenie, definicja, synonimy, przykłady. Słownik Polszczyzna.pl

Skonfundowany – czyli jaki? Co to znaczy? Definicja słowa

Znaczenie wyrazu skonfundowany jest nieodłącznie związane z czasownikami: skonfundować, czyli 'wprawić w zakłopotanie' i skonfundować się', czyli 'zawstydzić się'. Skonfundowany jest zatem określeniem osoby zakłopotanej, zmieszanej, zdezorientowanej, speszonej czy zawstydzonej. Skonfundowany to także ktoś, kto w danej sytuacji czuje się niepewnie, nieswojo lub niezręcznie.


Skonfundowany – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy skonfundowany, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

 • Zakłopotany,
 • zmieszany,
 • skonsternowany,
 • zawstydzony,
 • speszony,
 • zdeprymowany,
 • zdetonowany,
 • zdezorientowany.

Sklep Nadwyraz.com

Skonfundowany – przykłady użycia wyrazu w zdaniach

 • Po usłyszeniu tej złośliwej plotki wyglądała na skonfundowaną.
 • Nie wiedzieliśmy nic o ich przeprowadzce, nieco skonfundowani spytaliśmy więc o przyczynę tej decyzji.
 • Jestem tak skonfundowany, że doprawdy nie wiem co powiedzieć.
 • Jest skonfundowany i wierz mi, cała ta sytuacja go przerasta.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrazu skonfundowany w literaturze

Wyraz skonfundowany jest raczej określeniem przestarzałym, dzisiaj występującym częściej w książkach. Jako że omawiany imiesłów przymiotnikowy był stosowany dawniej, w literaturze nie brakuje przykładów jego zastosowania.

Murek zaniepokoił się: chyba powiedział coś bezsensownego, czy popełnił jakiś nietakt? Od razu stracił pewność siebie i patrzył na nią skonfundowany. Nira tymczasem ociężałym ruchem, jakby zmęczona, zapaliła górne światło, wyjęła z szafy suknię i jeszcze jakieś szczegóły garderoby i za parawanem zaczęła się ubierać. Nie wiedział, czy ma wyjść, czy zostać, a bał się pytaniem sprowokować nieprzychylną odpowiedź.

Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Doktor Murek zredukowany

Pan Rudecki słów tych nie słyszał, zobaczył natomiast coś lepszego. Lokaj, który dotąd stał w postawie wyczekującej, gdy panowie znikli za drzwiami, zwrócił się gwałtownie w ich stronę i pokazał język… ale panu Rudeckiemu. Spostrzegłszy omyłkę, spiesznie się cofnął do kontramarkarni, zupełnie skonfundowany. Pan Rudecki, ubawiony tą sceną, poszedł prosto na galerię.

Helena Mniszkówna, Trędowata

A oczy jakoby z nieba! Od konfuzji słów mnie brakuje.
– Nie bardzoś waćpan skonfundowany, gdy tak obcesem na mnie nastajesz, aż mnie i dziwno.
– To też obyczaj nasz smoleński: do niewiast czy w ogień śmiało iść. Musisz, królowo, do tego przywyknąć, bo tak zawsze będzie.

Henryk Sienkiewicz, Potop

Napisane przez

Absolwentka lingwistyki stosowanej i filologii germańskiej. Miłośniczka języka polskiego i języków obcych: niemieckiego, włoskiego i angielskiego, którymi płynnie włada. Zagadnienia językowe nie są jej obce, a jako córka polonistki poprawianie wszystkiego i wszystkich wokół ma we krwi. Lubi podróżować i otaczać się pięknymi rzeczami, w tym literaturą piękną i nie tylko.

X