Spory – co to znaczy? Definicja, synonimy, przykłady użycia
Słowo spory może funkcjonować jako przymiotnik oraz rzeczownik liczby mnogiej. Oto urok języka polskiego. Jako osoby na co dzień obcujące z polszczyzną z pewnością kojarzycie każde z tych znaczeń. W tym tekście znajdziecie nie tylko ich wyjaśnienie, lecz także poznacie synonimy terminu spory.
Spory – co to znaczy? Definicja i etymologia wyrazu
1Spory jako przymiotnik oznacza po prostu coś o dużej wielkości. Coś, co jest spore, jest znacznie większe niż coś przeciętnego lub typowego o podobnym charakterze. Spora różnica pomiędzy porównywanymi rzeczami, zjawiskami, osobami itp. jest czymś odróżniającym jedno od drugiego.
Przymiotnik spory pochodzi od prasłowiańskiego *sporъ oznaczającego ‘wydajny, korzystny, obfity’. Związany jest z innym prasłowiańskim wyrazem – *spěti – który oznacza ‘udawać się, rozwijać się, podążać, śpieszyć się’.
2Spory jako rzeczownik to liczba mnoga od słowa spór. Sporem nazywamy sytuację, w której co najmniej dwie osoby lub grupy ludzi wyrażają zupełnie odmienne opinie na jakiś temat i nie chcą zaakceptować opinii swoich oponentów.
Rzeczownik spór z kolei wywodzi się od *sъporъ oznaczającego ‘starcie, sprzeczka, zatarg’. Jest to rzeczownik powstały od prasłowiańskiego przedrostkowego czasownika *sъ-perti sę – ‘wejść w spór’ – z wymianą rdzennego *e na *o.
Spory – przykłady użycia
- W tej restauracji można naprawdę dobrze zjeść. Porcje są spore i w przystępnej cenie.
- Nasz dziadek ma w piwnicy spory zapas różnych przetworów.
- W teleturnieju udało mi się wygrać całkiem sporą sumę pieniędzy.
- Będąc w związku, warto rozwiązywać spory od razu niż długo się kłócić.
Spory – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
- 1Sporawy, niemały, wydatny, niebłahy, niebagatelny, niepośledni, pokaźny, niewąski, przyzwoity, porządny, solidny, niezły, dość duży.
- 2Konflikt, zatarg, kłótnia, sprzeczka, utarczka, awantura, potyczka, scysja, waśnie, polemika, przeprawa, antagonizm, niezgoda, tarcie, tarcia, kontrowersja, konfrontacja, kolizja, nieporozumienie, nieporozumienia, dysharmonia, dysonans, swary, niesnaski, kwasy, waśń, dyferencja, sprzeczność interesów, napięte stosunki, wzajemna niechęć, niezgodność poglądów, ciche dni.
Spory – wyrazy pokrewne
- Spora, spore, sporo, sporawy, sporawa, sporawe.
- Sporny, sporna, sporne, spierać się, bezspornie, bezsporny, bezsporna, bezsporne.
Przykłady użycia wyrazu spory w literaturze
Owóż tedy, trzeba wam wiedzieć, mili czytelnicy, że ów jegomość hidalgo, w chwilach wolnych, kiedy nie miał nic do roboty (co bodajże cały rok się wydarzało), strasznie lubił wczytywać się w książki rycerskie, przygody opisujące i tak się do nich zapalił, że nawet o polowaniu całkiem zapomniał i starunku o gospodarkę zaniechał. Zaciekłość ta jego do owych ksiąg do takiego stopnia doszła, że sprzedał spory szmat ziemi, byle mieć za co tych ksiąg nakupić. Zebrało się też to tego w domu co nie miara, bo gdzie jeno jaką rycerską książkę zobaczył, zaraz kupował.
Miguel de Cervantes Saavedra, Don Kichot z La Manchy
Weszli w zamek; Gerwazy stanął w progu sieni:
«Tu – rzekł – dawni panowie dworem otoczeni,
Często siadali w krzesłach w poobiedniej porze.
Pan godził spory włościan lub w dobrym humorze
Gościom różne ciekawe historyje prawił,
Albo ich powieściami i żarty się bawił,
A młodzież na dziedzińcu biła się w palcaty,
Lub ujeżdżała pańskie tureckie bachmaty».
Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz