fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Superbohater czy super bohater? Jak to zapisać? Poprawna forma

Nie ma chyba takiej osoby, która w dzieciństwie nie chciałby nim zostać. Oglądając filmy, czy czytając komiksy fascynujemy się jego dokonaniami, które są możliwe dzięki temu, że posiada on nadzwyczajne umiejętności, których zwykli ludzie nie mają. O kim mowa? No właśnie, superbohater czy super bohater? Odpowiedź jak zawsze znajdziecie w poniższym tekście poradnikowym.

Superbohater czy super bohater? Jak poprawnie to zapisać?

Poprawna jest tylko forma superbohater.

Superbohater czy super bohater? Jak to zapisać? Poprawna forma

W przypadku zapisu słowa określającego postać o nadludzkich możliwościach, jak ponadprzeciętna siła czy umiejętność latania, odpowiedź jest jednoznaczna, choć nie tak oczywista jak mogłoby się to wydawać. Przynajmniej nie dla wszystkich.

Otóż poprawną formą pisowni wyrazu superbohater jest wariant z zapisem łącznym. Mówi o tym zasada, że przedrostek super w zestawieniu z wyrazami pospolitymi zapisujemy łącznie.

Jeżeli nie możemy zapamiętać tego, która z tych form jest tą prawidłową, czyli bezbłędną, możemy skojarzyć to sobie z innym słowem, a mianowicie supermarket. W tym przypadku chyba raczej nikt nie ma żadnych, nawet najmniejszych wątpliwości, że jest to jedno słowo, a więc posiada pisownię łączną. Tak samo jest w przypadku superbohatera.

Superbohater czy super bohater? Przykłady zdań

  • W superbohaterze zakochana jest piękna kobieta.
  • Filmy z superbohaterem cieszą się dużą popularnością.
  • Fabuła filmów komiksów najczęściej polega na tym, że prawie nikt nie zna prawdziwej tożsamości superbohatera.
  • Superbohaterowi zawsze udaje się pokonać złego przeciwnika.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.