fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Swąd czy swond? Jak to zapisać? Poprawna forma

Zapis niektórych słów w naszym języku ojczystym, którym jest język polski, potrafi przysporzyć nie lada kłopotów. Dotyczy to między innymi tych, które są używane bardzo rzadko lub w ogóle. Tak też jest w przypadku wyrazu będącego tematem poniższego tekstu. Jeżeli nawet nie znacie tego słowa, to jest Wam znany jego synonim. Która forma jest prawidłowa? Swąd czy swond? Co on oznacza? Jakie ten wyraz ma synonimy? O tym możecie przeczytać poniżej.

Swąd czy swond? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma swąd.

Swąd czy swond? Jak to zapisać? Poprawna forma

Słowo swąd zapisujemy wyłącznie przez ą. Jest to jedyna prawidłowa forma zapisu.

Swąd oznacza zapach spalenizny. Wyraz swąd to także ogólne określenie nieprzyjemnej woni, czyli najprościej rzecz ujmując – smrodu.

Synonimy słowa swąd w znaczeniu nieprzyjemnej woni to smród, a także fetor, odór.

Poprawnej pisowni trzeba się nauczyć i ja zapamiętać.

Odmiana słowa swąd również może być problematyczna, dlatego poniżej znajdziecie, jak ona wygląda w poszczególnych przypadkach polskiej deklinacji.

Liczba pojedyncza: mianownik: swąd, dopełniacz: swędu, celownik: swędowi, biernik: swąd, narzędnik: swędem, miejscownik: swędzie, wołacz: swędzie

Liczba mnoga: mianownik: swądy, dopełniacz: swądów, celownik: swądom, biernik: swądy, narzędnik: swądami, miejscownik: swądach, wołacz: swądy

Swąd czy swond? Przykłady zdań

  • Zaraz po przyjściu na przystanek autobusowy zapalił papierosa. Po chwili wszędzie było czuć okropny swąd dymu.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.