Szyji czy szyi? Która forma jest poprawna?
Szyja jest częścią ludzkiego ciała, która łączy głowę z tułowiem. W jej budowie wyróżnia się część przednią, czyli szyję właściwą i część tylną, czyli kark. Kręgi szyjne są pierwszym odcinkiem kręgosłupa. A w jaki sposób poprawnie zapisać odmianę słowa szyja? Szyji czy szyi? O tym możecie przeczytać w poniższym tekście.
Szyji czy szyi? Jak to zapisać? Poprawna forma
Jedynym prawidłowym zapisem jest wariant szyi. Stanowi to odmienioną formę liczby pojedynczej rzeczownika szyja w trzech przypadkach polskiej deklinacji: dopełniaczu (kogo? czego?), celowniku (komu? czemu?) oraz miejscowniku (o kim? o czym?).
Zapis końcówki słowa szyi jest dla niektórych problematyczny, co skutkuje błędną pisownią w postaci szyji. Błąd ten wynika z sugerowania się wymową. Zgodnie z normą po samogłosce powinno być zapisywane „j”, jednak bez względu na wymowę po literze będącej samogłoską nie zapisujemy połączenia „ji”, lecz samo „i”.
Dla porównania, identycznie jest w przypadku słowa nadzieja. Choć w wymowie słyszymy „nadzieji” to zapisujemy wyłącznie „nadziei”.
Szyji czy szyi? Przykłady zdań
- Ta modelka ma piękny wisiorek na swojej smukłej szyi.
- Od jakiegoś czasu ta zawodniczka cierpi na ból szyi, więc udała się do swojej masażystki.
- Wiele psów nosi na szyi obrożę.
- Dzięki długiej szyi żyrafy mogą dosięgnąć bardzo wysokich drzew.