Szykanować – co to znaczy? Definicja, synonimy, słownik
Tematem tego artykułu jest czasownik szykanować, który określa bardzo negatywne zjawisko. Kiedy mówimy o szykanowaniu? Czym się ono przejawia? Jak inaczej to określić? Wyjaśnienia znajdziecie poniżej.
Szykanować – co to znaczy? Definicja słowa
Szykanować to inaczej dokuczać komuś lub kogoś prześladować. Człowiek, który dopuszcza się szykanowania, robi to po to, aby poniżyć osobę, którą szykanuje. Robi to oczywiście umyślnie. Szykanowanie przejawia się wszelkimi możliwymi podłymi zachowaniami, obraźliwymi słowami czy przemocą fizyczną. Dotyczy ono zarówno dorosłych, młodzieży, jak i dzieci, ponieważ niektóre z nich potrafią uprzykrzać życie swoim rówieśnikom w szkole.
Szykanować – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy szykanować, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.
- Prześladować,
- represjonować,
- tyranizować,
- terroryzować,
- gnębić,
- pognębiać,
- ciemiężyć,
- dyskryminować,
- maltretować,
- poniewierać,
- męczyć,
- uciskać,
- nękać,
- dręczyć,
- zadręczać,
- zamęczać,
- znęcać się,
- pastwić się,
- gnoić,
- zadawać komuś męki,
- nie dawać komuś spokoju.
Szykanować – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem
- Szykanować działaczy, opozycjonistów, pracowników,
- zacząć szykanować,
- szykanować i represjonować,
- prześladować i szykanować.
Wyrazy pokrewne
- Szykany,
- szykanowanie.
Etymologia
Czasownik szykanować brzmi jak typowo polskie słowo. Mamy tu dwuznak sz oraz znak diakrytyczny ć, jednak słowo to pochodzi z języka francuskiego. Źródłem owego czasownika jest francuskie chicaner – 'ścigać sądownie, gmatwać procedurę prawną'.
Przykłady użycia wyrazu szykanować
Jako lekarz, jako osoba, która akurat w tej dziedzinie może najbardziej kompetentnie ustosunkować się do tego, o czym pani mówiła – a mówiła pani o ostrych kontrolach, które będą, w podtekście oczywiście, szykanować biednych rolników i o tym, że wymagania jakościowe stawiane producentom będą wręcz nieludzkie – chcę powiedzieć, że nie wszystko, co jest białym płynem, jest mlekiem, a od jakości mleka naprawdę zależy bardzo wiele.
Sprawozdanie z 89. posiedzenia Senatu RP część 2.2, wersja robocza, 4. Kadencja
Ona z mężem komunistą i bliskim przyjacielem, też komunistą, wyemigrowali do Związku Radzieckiego, jeszcze przed wojną. Tam, w 1936 r. aresztowano ich przyjaciela pod zarzutem szpiegostwa i działalności antyradzieckiej. Oboje byli tym wstrząśnięci. Oboje nie wierzyli w taką możliwość, ale z drugiej strony nie sądzili, by władza radziecka, ich władza, miała szykanować i represjonować człowieka ideowego, komunistę.
Teresa Torańska, Oni