fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Tą czy tę? Która z tych form jest poprawna?

czy – która forma jest poprawna? Jak to zapisać, by nie popełnić gafy? Wyjaśnienie poprawnego zapisu oraz prosty sposób na jego zapamiętanie poznacie niżej, zatem czytajcie dalej!

Tą czy tę? Która z tych form jest poprawna? - Polszczyzna.pl

Odmiana zaimka wskazującego ten w bierniku liczby pojedynczej rodzaju żeńskiego sprawia nieco kłopotu, ale w normie wzorcowej polszczyzny właściwa jest tylko forma .

Kłopotliwe

Dlaczego to takie problematyczne? Ponieważ wszystkie zaimki rodzaju żeńskiego w bierniku liczby pojedynczej kończą się na , np. tamtą dziewczynę, moją koleżankę, swoją książkę, więc przez analogię nasuwa się forma . Dążenie do „uporządkowania” nieregularnych form jest jedną z cech charakterystycznych rozwoju języka i na przestrzeni lat wpłynęło na zanik wielu wyjątków, o czym możecie przekonać się w kolejnym akapicie (i nie tylko – również o sile formy !).

Historia w pigułce

Co ciekawe, jeszcze na początku XIX wieku odmiana zaimków była jednolita – wszystkie kończyły się na , np. swoję kochaną mamę, moję ulubioną zabawę, tamtę czerwoną sukienkę. Jednak z czasem wszystkie zaimki poza omawianym dostosowały swoją odmianę do przymiotników i tym samym przyjęły końcówkę (dzisiejsze swoją, moją, tamtą). Trudno stwierdzić, dlaczego tę oparło się powyższej regule. Być może z czasem się jej podda i za kilkanaście, kilkadziesiąt lat obie formy będą równie poprawne.

A co z językiem potocznym?

Warto wspomnieć o tym, że już teraz językoznawcy dopuszczają użycie w bierniku formy w swobodnych, potocznych rozmowach. Możemy więc powiedzieć do kolegi rzuć mi tą piłkę, podaj tą sól, ale w sytuacjach bardziej oficjalnych i w polszczyźnie pisanej poprawne będą tylko formy rzuć mi tę piłkę, podaj mi tę sól. Aby nie zaprzątać sobie głowy wielością dopuszczalnych wariantów, lepiej zapamiętać, że tylko jest poprawną, staranniejszą formą – dzięki temu nigdy nie popełnimy błędu!

czy tę? Wskazówka ułatwiająca zapamiętanie

Jednym ze sposobów na poprawne używanie omawianego zaimka może być zasada dostosowania końcówki do rzeczownika: tę skakankę, tę kobietę, tę filiżankę. Uwaga! Pamiętajcie, żeby patrzeć tylko na rzeczownik, nigdy na przymiotnik, żeby się nie pomylić: tę ciekawą książkę, tę niebieską sukienkę, tę porcelanową filiżankę.

Artykuł Tą czy tę? Która z tych form jest poprawna? został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego wyrazy oraz  są poprawne, ale nie należy używać ich zamiennie.

Napisane przez

Absolwentka specjalizacji redaktorskiej na Wydziale Polonistyki. Studia wybrała dla literatury, skończyła – ze względu na językoznawstwo.

X