Tą czy tę? Która z tych form jest poprawna?
Tą czy tę – która forma jest poprawna? Jak to zapisać, by nie popełnić gafy? Wyjaśnienie poprawnego zapisu oraz prosty sposób na jego zapamiętanie poznacie niżej, zatem czytajcie dalej!
Kłopotliwe tę
Dlaczego to takie problematyczne? Ponieważ wszystkie zaimki rodzaju żeńskiego w bierniku liczby pojedynczej kończą się na -ą, np. tamtą dziewczynę, moją koleżankę, swoją książkę, więc przez analogię nasuwa się forma tą. Dążenie do „uporządkowania” nieregularnych form jest jedną z cech charakterystycznych rozwoju języka i na przestrzeni lat wpłynęło na zanik wielu wyjątków, o czym możecie przekonać się w kolejnym akapicie (i nie tylko – również o sile formy tę!).
Historia w pigułce
Co ciekawe, jeszcze na początku XIX wieku odmiana zaimków była jednolita – wszystkie kończyły się na -ę, np. swoję kochaną mamę, moję ulubioną zabawę, tamtę czerwoną sukienkę. Jednak z czasem wszystkie zaimki poza omawianym dostosowały swoją odmianę do przymiotników i tym samym przyjęły końcówkę -ą (dzisiejsze swoją, moją, tamtą). Trudno stwierdzić, dlaczego tę oparło się powyższej regule. Być może z czasem się jej podda i za kilkanaście, kilkadziesiąt lat obie formy będą równie poprawne.
A co z językiem potocznym?
Warto wspomnieć o tym, że już teraz językoznawcy dopuszczają użycie w bierniku formy tą w swobodnych, potocznych rozmowach. Możemy więc powiedzieć do kolegi rzuć mi tą piłkę, podaj tą sól, ale w sytuacjach bardziej oficjalnych i w polszczyźnie pisanej poprawne będą tylko formy rzuć mi tę piłkę, podaj mi tę sól. Aby nie zaprzątać sobie głowy wielością dopuszczalnych wariantów, lepiej zapamiętać, że tylko tę jest poprawną, staranniejszą formą – dzięki temu nigdy nie popełnimy błędu!
Tą czy tę? Wskazówka ułatwiająca zapamiętanie
Jednym ze sposobów na poprawne używanie omawianego zaimka może być zasada dostosowania końcówki do rzeczownika: tę skakankę, tę kobietę, tę filiżankę. Uwaga! Pamiętajcie, żeby patrzeć tylko na rzeczownik, nigdy na przymiotnik, żeby się nie pomylić: tę ciekawą książkę, tę niebieską sukienkę, tę porcelanową filiżankę.
Artykuł Tą czy tę? Która z tych form jest poprawna? został przygotowany przez zespół redakcyjny specjalizujący się w poradach językowych. Wszystkie zagadnienia językowe są weryfikowane na podstawie oficjalnych i aktualnych słowników języka polskiego. Informacje zawsze są sprawdzone oraz rzetelne. W tym tekście wyjaśniamy, dlaczego wyrazy tą oraz tę są poprawne, ale nie należy używać ich zamiennie.