Tandem – co to jest? Definicja, synonimy, słownik
Na pewno nie jeden raz zetknęliście się ze słowem tandem. To oczywiście rodzaj pojazdu, ale nie tylko. Co jeszcze nazywamy tandemem? O tym przeczytacie w poniższym tekście.
Tandem – co to jest? Definicja słowa
1Słowo tandem najbardziej kojarzone jest z nazwą roweru, który w przeciwieństwie do klasycznej wersji tego pojazdu przeznaczony jest dla dwóch osób, choć zdarzają się także tandemy dla większej liczby osób.
Standardowy tandem, identycznie jak rower jednoosobowy, posiada jedną ramę i dwa koła, za to każda z osób ma własne: kierownicę, siodełko i pedały. Udział w napędzaniu tandemu mają obie osoby, jednak kieruje osoba siedząca z przodu. Osoba niekierująca tandemem wykorzystuje swoją kierownicę tylko jako oparcie dla rąk.
2Tandemem nazywamy także dwie osoby, które współpracują ze sobą w jakiejś dziedzinie wiedzy, sztuki. Tandem to także drużyna sportowa składająca się z dwójki zawodników, np. w siatkówce plażowej lub tenisie: konkurencje mikst (zespół złożone z kobiety i mężczyzny) i debel (zawodnicy tej samej płci).
Tandem – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest tandem, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.
W znaczeniu drugim
- Duet,
- para,
- dwójka,
- dwoje,
- papużki nierozłączki.
Tandem – wyrazy pokrewne
- Tandemowy.
Tandem – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem
- Dobry, doskonały, nierozłączny, zgodny, zgrany; aktorski, artystyczny, dyrektorski tandem,
- stanowić, stworzyć, tworzyć tandem,
- działać, pracować w tandemie.
Przykłady użycia wyrazu tandem
Opisywane sukcesy Klaudii zdają się wskazywać na to, że być może doczekamy się wkrótce na ogólnopolskich kortach dobrego, siostrzanego tandemu z Nowego Sącza.
Klaudia Borek, czyli złoty skrzat, „Dziennik Polski”
Jednak Pyrek i Rogowska są bardzo mocne psychicznie. – To typowe fighterki , łatwo się nie poddają – mówi Petruczenko. – Bezpośredni kontakt musi mocno motywować, zwłaszcza w lekkiej atletyce, w której na co dzień walczy się o szybciej, wyżej i dalej, czyli pokonuje własne ograniczenia - mówi Paweł Januszewski z lekkoatletycznej grupy Elite Cafe, do której należy Pyrek. Umiejętność wyłuskania z takiej rywalizacji silnej motywacji świadczy o wielkości zawodnika. – W dzisiejszym sporcie tylko tacy ludzie mogą osiągać sukcesy. W tandemie Pyrek-Rogowska rywalizacja jest ogromna, ale jak widać, nie spina to ani jednej, ani drugiej. Stymuluje je i chyba o to chodzi
Jakub Wasiak, Oddech koleżanki na plecach, „Ozon” nr 16