Tulei czy tuleji? Jak to zapisać? Poprawna forma
Tuleja to element mechanizmów i maszyn posiadający różne zastosowanie. Tuleja może mieć kształt wydłużonego pierścienia lub wydrążonego walca. Problem z tym rzeczownikiem, jak z podobnymi zakończonymi na –ja, stanowi jego forma w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku. Która z nich jest poprawna? Tulei czy tuleji? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Tulei czy tuleji? Jak to zapisać? Poprawna forma
Wyraz tuleja jest rzeczownikiem, który w mianowniku liczby pojedynczej posiada końcówkę -ja, która występuje po samogłosce. Zasady języka polskiego mówią, że w takich przypadkach podczas odmiany rzeczownik w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku będzie miał zakończenie z jednym i. Jedyną poprawną formą jest zatem tulei.
Tulei czy tuleji? Przykłady użycia
Przykłady użycia w literaturze fachowej.
Zasadniczą częścią aparatu jest wymienna tuleja, wewnątrz której odbywa się ruch cząstek ferromagnetycznych pod działaniem wirującego pola magnetycznego. Masa cząstek w tulei powinna wynosić 4060g, a okres ich użytkowania 612 h. Ruch cząstek powoduje ścieranie tulei, której żywotność ocenia się na ok. 500h pracy. Wydajność aparatu sięga 40 m 3 /h.
Bronisław Bartkiewicz, Oczyszczanie ścieków przemysłowych
Ze względu na stosunek podziałki ogniwa do średnicy jego tulei , liczbę zębów koła napędzającego przyjmuje się równą podwojonej liczbie ogniw opasujących koło napędzające. Oznacza to, że co drugi ząb koła współpracuje z gąsienicą, a liczba ogniw opasujących koło napędzające jest wielokrotnością połowy.
Andrzej Dudczak, Koparki: teoria i projektowanie