fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Voyeur – kto to jest? Definicja, przykłady użycia wyrazu

Voyeur to dość obco brzmiący termin. Tym pochodzącym z języka francuskiego wyrazem nazywa się człowieka, który przejawia pewien typ zachowania związanego z ludzką seksualnością. Na czym polega zachowanie voyeura? Wyjaśnienia znajdziecie w poniższym tekście.

Voyeur kto to jest przykłady synonim wyjaśnienie odmiana znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Voyeur – kto to jest? Znaczenie i etymologia wyrazu

Pojęcie voyeur wywodzi się z języka francuskiego, w którym używa się go w znaczeniu 'podglądacz'. Ten wyraz wymawiamy [wuajer].

Voyeurem określa się osobę ze skłonnością do oglądania innych ludzi podczas zachowań seksualnych, która doznaje przyjemności seksualnej podczas podglądania nagich osób i aktów płciowych. Dla voyeura podglądanie jest głównym lub wyłącznym źródłem satysfakcji seksualnej. Voyeur często miewa fantazje erotyczne, w których to on sam odbywa stosunek seksualny z osobami, które podgląda.

Osoby podglądane przez voyeura nie są świadome tego, że ktoś się im przygląda w takich intymnych sytuacjach. Takie zachowanie voyeura jest kwalifikowane jako zaburzenie preferencji seksualnych.

Voyeurem najczęściej jest mężczyzna, który z różnych względów ma ograniczoną aktywność bądź też nie podejmuje żadnej aktywności seksualnej, jednocześnie cechujący się wstydliwością oraz przejawiający trudności w nawiązywaniu relacji z płcią przeciwną.


Voyeur – przykłady użycia

  • Kiedy okazało się, że sąsiad był voyeurem, stale podglądającym innych przez teleskop, mieszkańcy byli oburzeni i poczuli, że naruszono ich prywatność.
  • Film przedstawiał postać voyeura, który spędzał wieczory, obserwując nieświadomych tego mieszkańców sąsiedniego budynku.

Voyeur – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

  • Podglądacz, skopofil, skoptofil, voyeurysta.

Voyeur – wyrazy pokrewne

  • Voyeuryzm, voyeryzm.

Przykłady użycia wyrazu voyeur w literaturze

Skoro [...] markowane sceny erotyczne tylko irytują voyeura i każą mu leźć do wypożyczalni po kasety z kawałami surowego mięsa genitalnego, niebawem rozpowszechnić się musi analogiczne zjawisko na gruncie oglądactwa śmierci.

Wojciech Kuczok, To piekielne kino

Serdecznie dziękujemy za towarzyszenie nam do końca tej lektury! Zapraszamy do dalszego zgłębiania tajników języka polskiego za pomocą naszego zaawansowanego narzędzia do sprawdzania pisowni online. Dodatkowo polecamy artykuł o temacie takim jak przypadki w języku polskim, który z pewnością zainteresuje Cię. Odkryj również, jak łatwo zapamiętać poprawną pisownię wyrazów takich jak na pewno oraz w ogóle.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.