fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Wadery – co to takiego? Co to znaczy? Definicja i przykłady użycia

Jeżeli ten artykuł czytają osoby, których pasją jest wędkarstwo, to z całą pewnością słyszeli oni o waderach czy też woderach, bo i pod taką nazwą funkcjonuje ta rzecz. Ale nie wszyscy są miłośnikami wędkowania. Dla wszystkich tych, którym słowo wadery nie mówi zbyt wiele, powstał niniejszy tekst. Znajdziecie w nim wszystkie wyjaśnienia dotyczące waderów.

Wadery co to takiego znaczenie definicja odzież słownik Polszczyzna.pl

Wadery – co to takiego? Co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa

1Wadery lub wodery to określenie elementu odzieży stosowanego przez wędkarzy lub myśliwych. Którą część garderoby określamy mianem waderów? Waderami nazywamy rodzaj długich, nieprzemakalnych spodni, które najczęściej są wykonane z materiału gumowego. Gdy przyjrzymy się bliżej waderom, to zauważymy, że są one połączone z butami, a mówiąc bardziej precyzyjnie – z kaloszami. Dzięki takiej konstrukcji umożliwiają one wędkowanie daleko od brzegu, nawet na środku rzeki. Wadery są także używane przez strażaków podczas powodzi. Wadery jako nazwa spodni to tak zwane plurale tantum, czyli rzeczownik występujący jedynie w liczbie mnogiej.

2Czy słowo wadery występuje jedynie w liczbie mnogiej? Wprost przeciwnie! Jak się okazuje, słowo wadery może mieć także liczbę pojedynczą, ale oznacza coś zupełnie innego niż wędkarskie spodnie. W liczbie pojedynczej występuje w rodzaju żeńskim, czyli wadera. Wadera w gwarze myśliwskiej to samica wilka.


Przykłady użycia słowa wadery w literaturze

W zatoce w Bartkowej ukazał nam się niecodzienny widok. Przy samej powierzchni kłębiły się leszcze. Pływały zygzakiem, wyskakiwały w górę, próbowały nurkować, żeby znów rzucać się pod samą taflą wody. Pan Stanisław wzuł wodery i wszedł z podbierakiem do wody. Po chwili miał 3 leszcze w siatce.

Zagłada leszczy, „Gazeta Krakowska”

Jakimś rozwiązaniem są oczywiście wodery, umożliwiające spacery w niegłębokim z reguły nurcie, ale nie wszyscy to lubią, pozostawiając brodzenie czaplom i żurawiom…

Ziemowit Dziadoń, Wrześniowy lipień, „Dziennik Bałtycki”

Sklep Nadwyraz.com

W Puszczy Białowieskiej żyją trzy watahy wilków i -–jak wynika z badań naukowców z Zakładu Badania Ssaków – dwie z nich mają normalną wilczą strukturę. Watahy są prowadzone przez dominujące wadery i tylko one mają prawo posiadania potomstwa.

Adam Wajrak, Jak nie wilk, to co?, „Gazeta Wyborcza”

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X