fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Wujek czy wójek? Dlaczego mamy problem z ortografią w tym słowie?

Bliska rodzina lub po prostu znajomy rodziny, z którym mamy dobre relacje. Jak poprawnie określić ten rodzaj zażyłości, aby nie zrobić błędu ortograficznego? Napiszemy wujek czy wójek? Dlaczego wciąż wielu Polaków robi w tym słowie błąd? Koniecznie przeczytajcie nasz artykuł!

Wujek czy wójek? – dlaczego mamy problem z ortografią w tym słowie? Wyjaśnienie - Polszczyzna.pl

Wujek czy wójek?

Być może dla niektórych odpowiedź wyda się zaskakująca, ale poprawny zapis to: wujek. Nie jest to żaden synonim słowa wójt, które, owszem, zapisujemy przez ó. Słowo wujek to po prostu zdrobnienie słowa wuj, które jest obecne w naszym języku od bardzo dawna. Niepisana zasada języka polskiego głosi, że ortografia słów o długiej tradycji historycznej, na przykład wuj, powinna pozostać niezmienna. Zatem skoro nie możemy zmienić jej w słowie wuj, to w zdrobnieniu wujek, również nie powinniśmy naruszać tej zasady.

Jak zrodził się ten błąd?

Najpewniej przyczyną rozprzestrzeniania się tego błędu jest fakt, że słowo wuj jest podobne do innego polskiego słowa, określającego głowę gminy – wójt. Ludzie, jako wzrokowcy, zapamiętują często jedną pisownię i analogicznie dobierają do niej słowa, które są do siebie podobne. Działa to również w drugą stronę i często zamiast wójt gminy, można zobaczyć zapis wujt gminy. Dla wzrokowców przygotowaliśmy zdania, które na pewno utrwalą poprawną pisownię:

Mój wujek Janek jest wójtem gminy Lubotyń.
A teraz niech wujek zostawi nas samych.
Wujek Józef przyniósł nam tę wiadomość.

Kto jest wujkiem, a kto stryjkiem?

Z rozróżnieniem tych słów ma problem spore grono osób. Dlatego też przychodzimy do Was z wyjaśnieniem. Wujek to brat matki, natomiast ciocia jest jej siostrą. Na brata lub siostrę ojca powinniśmy mówić stryj lub stryjenka. Oczywiście dziś nie ma to zbyt wielkiego znaczenia i wszystkich odpowiednio nazywamy wujkiem lub ciocią – bez względu na to, czy łączą nas więzy krwi. Jednak jeszcze kilka lat temu ludzie potrafili poprawiać to nazewnictwo, gdy osoba mówiąca nie uwzględniła tej różnicy. Co ciekawe, nawet nazywanie bliskiego znajomego rodziny słowem wuj było nietaktem i przez wielu odbierane było jako brak szacunku do brata matki.

Wujek czy wójek? Czy już wszystko jasne?

A czy wśród czytelników serwisu Polszczyzna.pl jest ktoś, kto zawsze zastanawia się nad poprawną pisownią tego słowa?

?

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.

X