fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Anachroniczny – czyli jaki? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Co możemy powiedzieć o przymiotniku anachroniczny? Z całą pewnością jest to wyraz, który użyty w wypowiedzi sprawi, że zabrzmi ona bardzo elokwentnie. Oczywiście tylko wtedy, gdy zastosujemy go w poprawnym znaczeniu. Żeby dowiedzieć się trochę więcej o tym, co możemy nazwać anachronicznym, przeczytajcie tekst poniżej. Znajdziecie w nim potrzebne wyjaśnienia.

Anachroniczny co to jest przykłady wyjaśnienie odmiana znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Anachroniczny, czyli jaki? Znaczenie wyrazu

1 W podstawowym znaczeniu anachronicznym określa się coś, co nie jest zgodne z duchem czasu lub obecnym stanem posiadanej wiedzy albo jest nieprzystosowane do zmian obyczajowych.

2 W innym znaczeniu coś anachroniczne jest również coś, co jest błędnego chronologicznie, czyli przypisywanie jakichś zjawisk, faktów i ludzi do niewłaściwych czasów i epok historycznych.

Przykładowo z czymś anachronicznym mielibyśmy do czynienia wtedy, gdy przedstawilibyśmy sytuację, w której na dwór królewski Władysława Jagiełły przybywa Krzysztof Kolumb z propozycją wyruszenia przez ocean pod polską banderą, by dotrzeć do nowego, wcześniej nieznanego lądu. Jest to oczywiście niemożliwe, gdyż nasz król zmarł w 1434 roku, a odkrywca Ameryki urodził się w 1451 roku.

Dość często takie lub inne anachroniczne obrazy można zobaczyć w niektórych filmach historycznych oraz na dziełach malarskich.


Anachroniczny – przykłady użycia

  • Niektórzy mówią, że jego poglądy są anachroniczne.
  • W tym serialu jest kilka anachronicznych wątków. Wiele z tych rzeczy nie miało w ogóle miejsca w historii.

Anachroniczny – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to znaczy anachroniczny, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

W pierwszym znaczeniu

  • Stary, staroświecki, staromodny, starodawny, zabytkowy, wiekowy, archaiczny, zdezaktualizowany, nieaktualny, dawny, przestarzały, przeżyty, przeżytkowy, niedzisiejszy, nienowoczesny, przebrzmiały, konserwatywny, tradycjonalistyczny, zacofany, prehistoryczny, średniowieczny, przedpotopowy, muzealny, spróchniały, zmurszały, zgrzybiały, nie na czasie, niezgodny z duchem epoki, z innej epoki, wyciągnięty z lamusa, pachnący naftaliną, starej daty, zwietrzały, zaśniedziały.

Anachroniczny – etymologia wyrazu

Przymiotnik anachroniczny został utworzony bezpośrednio od rzeczownika anachronizm. Ten wyraz natomiast pochodzi od greckiego ἀναχρονισμός [anachronismós], a oznacza tyle co ‘niezgodny w czasie’.

Anachroniczny – wyrazy pokrewne

  • Anachroniczny język; system; anachroniczna instytucja, struktura; postawa; koncepcja, wizja; ustawa; obyczajowość; anachroniczne prawo; anachroniczne poglądy, przepisy, rozwiązania; podziały, anachroniczny i śmieszny, absolutnie, bardzo, całkowicie, zupełnie anachroniczny.

Anachroniczny – połączenia wyrazowe

  • Niektórzy mówią, że jego poglądy są anachroniczne.
  • W tym serialu jest kilka anachronicznych wątków. Wiele z tych rzeczy nie miało w ogóle miejsca w historii.

Anachroniczny – odmiana wyrazu

liczba pojedyncza
M. anachroniczny
D. anachronicznego
C. anachronicznemu
B. anachronicznego
N. anachronicznym
Ms. anachronicznym
W. anachroniczny
Księgarnia Polszczyzna.pl

Przykłady użycia wyrazu anachroniczny w literaturze

Przeciwnicy systemu elektorskiego zarzucają mu, że jest anachroniczny, mało demokratyczny i niezbyt dla współczesnego Amerykanina zrozumiały. Eksperci dyskutują, do Kongresu wpływają wnioski z propozycjami zmian, ale w gruncie rzeczy nic się nie dzieje i mniemam, że jeszcze długo nie będzie się działo. Amerykanie głęboko wierzą w trwałość i nienaruszalność zasad prawnych, w szczególności konstytucji. I sądzę, że jest to wiara w pełni uzasadniona.

Stanisław Głąbiński, Polityka po amerykańsku

Prezydentura Buchanana przypadła na okres, kiedy Stany Zjednoczone przechodziły rewolucję przemysłową. Wiele nowych dziedzin rozwijało się w dynamicznym tempie: kraj się uprzemysławiał, budowano koleje, parowce, linie telegraficzne. Towarzyszyły temu również burzliwe zjawiska społeczne. Wzmagała się opozycja przeciw nieludzkiemu i anachronicznemu niewolnictwu. Radykalne idee pojawiły się w filozofii. Rozkwitały różne sekty religijne. Pogłębiały się coraz bardziej sprzeczności między uprzemysławiającą się Północą a niewolniczym Południem.

Longin Pastusiak, Prezydenci Stanów Zjednoczonych Ameryki

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.