Anglik czy Brytyjczyk? Kto mieszka w Wielkiej Brytanii? Która forma jest poprawna?
Wielka Brytania to wyspiarskie państwo leżące na północy Europy. Najbardziej kojarzone z rodziną królewską, piłką nożną i deszczową pogodą. Po ulicach stolicy tego kraju, Londynie, jeżdżą czerwone piętrowe autobusy i czarne taksówki. Na określenie mieszkańców stosuje się różne określenia. Można usłyszeć Anglicy i Brytyjczycy. Kto w takim razie mieszka w Wielkiej Brytanii? Anglicy czy Brytyjczycy? Czy te określenia mogą być synonimami? O tym przeczytacie w poniższym artykule.
Anglik czy Brytyjczyk? Poprawna forma
Przede wszystkim określenia Anglik i Brytyjczyk nie mogą być synonimami.
Po pierwsze, trzeba zaznaczyć, że Wielka Brytania nie jest jednolitym państwem, tak jak na przykład Polska. Bowiem, w skład Zjednoczonego Królestwa wchodzą: Anglia, Szkocja, Walia i Irlandia Północna.
W efekcie to wyspiarskie państwo zamieszkuje kilka narodowości. Wśród nich są Anglicy (Anglik, Angielka), Walijczycy (Walijczyk, Walijka), Szkoci (Szkot, Szkotka), Irlandczycy (Irlandczyk, Irlandka).
Po drugie, Brytyjczycy to ogólna nazwa wszystkich mieszkańców tego kraju. Zatem Brytyjczykami będą zarówno Anglicy, Szkoci, Walijczycy. W formie męskiej mamy formę Brytyjczyk, w żeńskiej Brytyjka. Nie jest więc do końca poprawne używanie określenia Anglik jako synonimu Brytyjczyk.
Reasumując, każdy Anglik jest Brytyjczykiem, ale nie każdy Brytyjczyk jest Anglikiem.
Anglik czy Brytyjczyk? Przykłady zdań
- Anglicy są miłośnikami piłki nożnej.
- Te studentki z wymiany są Angielkami.
- Większość Brytyjczyków jest przywiązana do monarchii.
- Brytyjki doskonale zaprezentowały się na ostatnich zawodach lekkoatletycznych.