fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Bigoteria – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady użycia

Powszechnie wiadomo, że umiar zawsze jest mile widziany, a co za tym idzie, przesada nie jest wskazana. Dotyczy to każdego elementu rzeczywistości. Jednak są tacy, którzy lubują się w przesadzie, chcąc w ten sposób pokazać, że są lepsi. Bigoteria wpasowuje się w to wręcz idealnie. O znaczeniu bigoterii, synonimach tego wyrazu możecie przeczytać w poniższym tekście.

Bigoteria co to jest przykłady synonim wyjaśnienie odmiana znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Co to jest bigoteria? Znaczenie wyrazu

Bigoteria jest wyrazem wywodzącym się od francuskiego bigoterie.

Co to jest bigoteria? Znaczenie wyrazu

Bigoterią określa się przesadnie gorliwą pobożność.

Bigoteria charakteryzuje się świadomym, publicznym manifestowaniem wyznawanej wiary. Celem bigoterii nie jest jednak autentyczne, szczere przyznanie się do swojej religii ani pokazanie tego, że nie wstydzimy się jej przed innymi. Bigoteria to religijność bardzo powierzchowna, niezwiązana z żadnymi głębszymi przeżyciami, mająca być jedynie na pokaz. Cechuje ją też często rygoryzm moralny wobec innych ludzi, polegający na krytykowaniu ich sposobu życia.


Bigoteria – przykłady użycia

  • Religijność Alicji jest przejawem bigoterii.
  • Bigoteria przejawia się akcentowaniem rytuałów przy jednoczesnym zaniedbaniu duchowości wewnętrznej.

Bigoteria – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

  • Dewocja, świętoszkowatość, świętoszkostwo, religianctwo, fałszywa pobożność.

Bigoteria – wyrazy pokrewne

  • Bigoteryjność, bigoteryjny, bigoteryjna, bigoteryjne, bigoteryjnie, bigot, bigotka.

Bigoteria – odmiana wyrazu

liczba pojedyncza
M. bigoteria
D. bigoterii
C. bigoterii
B. bigoterię
N. bigoterią
Ms. bigoterii
W. bigoterio
Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrazu bigoteria w literaturze i prasie

W głośniku zapadła cisza. Czyj to głos? spytał Mahmud. To mówi Chomeini, odparł Gandżi.
Gandżi przywołał Mahmudowi świat, który w jego świadomości dawno się zatarł. Meczety, mułłowie, Koran, islam, Mekka. Mahmud, podobnie jak jego przyjaciele i znajomi, od lat już nie był w meczecie. Uważał się za racjonalistę i sceptyka, wszelka bigoteria budziła w nim niechęć, nie modlił się i nie wierzył.

Ryszard Kapuściński, Szachinszach

Bigoci rozpętali przeciw Smithowi straszliwą kampanię. Ostrzegali społeczeństwo amerykańskie, że prezydent katolik odda kraj w pacht papieżowi w Rzymie, że papież będzie dyktował prezydentowi, jaką politykę wewnętrzną i zagraniczną ma on prowadzić. Hoover wypowiedział się krytycznie o bigoterii amerykańskiej, ale nie ulega wątpliwości, że czynnik ten przyczynił się do porażki Smitha. Odmówił spotkania ze Smithem i odbycia z nim debaty politycznej wokół problemów politycznych. Starał się w ogóle ignorować swego rywala, nie wymieniając w czasie kampanii wyborczej ani razu jego nazwiska.

Longin Pastusiak, Prezydenci Stanów Zjednoczonych Ameryki

Cieszymy się, że dotarłeś do końca tego artykułu! Język polski kryje wiele sekretów, które warto poznać i zrozumieć. Sprawdź nasze profesjonalne narzędzie, jeśli interesuje Cię poprawna pisownia, i upewnij się, czy Twój tekst jest wolny od błędów. Poza tym zerknij również do artykułu, który odpowiada na pytanie: w ogóle czy wogóle? Jak się pisze poprawnie? Warto też zajrzeć do jeszcze jednego tekstu, ponieważ cieszy się dużą popularnością, a jest to poprawna odmiana przez przypadki.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.