fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Błędy leksykalne, czyli jakie? Sprawdź, czy je popełniasz!

O tym, że popełniamy wiele błędów, nie trzeba nikomu przypominać. Widoczne jest to zarówno na portalach społecznościowych, jak i w popularnej prasie czy reklamach telewizyjnych. Dziś zajmiemy się tym rodzajem błędów, które są najmniej piętnowane – błędami leksykalnymi.

Błędy leksykalne, czyli jakie? Sprawdź, czy je popełniasz! - Polszczyzna.pl

Czym jest błąd leksykalny?

Błąd leksykalny to rodzaj błędów językowych, które dotyczą niewłaściwego doboru słów lub ich użycia w błędnym znaczeniu. Często są powodem braku spójności i zaburzeń w odbiorze oraz zrozumieniu wypowiedzi. Przez wielu błędy leksykalne są uważane za formę niedbałości językowej i obojętność na dziedzictwo językowe.

Błędy leksykalne i ich rodzaje

Wyróżniamy aż cztery rodzaje błędów leksykalnych:

  • Przekształcanie związków frazeologicznych – wynika to z błędnego zapamiętania lub upowszechnionej w społeczeństwie formuły związku frazeologicznego. Przykładami takiego błędu są:

Nie przyszedł Mahomet do człowieka, to człowiek do Mahometa.
Wejść w czyjeś nogi.
Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubańczykom.

Więcej na temat błędów w związkach frazeologicznych pisaliśmy tu: Nie odwracaj kota do góry nogami! Kontaminacje frazeologiczne i inne innowacje.

Jednakże obok tego przykładu mogą znaleźć się również inne wyrazy, które poprzez podobieństwo do siebie są mylone, np. felerny-feralny, efektowny-efektywny czy nóż-nuż.

  • Błędne rozumienie słów i ich niepoprawne użycie – w tym przypadku chcemy złożyć ukłon wszystkim, których przyprawia to o dreszcze. Oto przykłady tego rodzaju błędów leksykalnych:

  • Oddam Ci to za przysłowiowy uśmiech – nie można mówić, że coś jest „przysłowiowe”, jeżeli nie ma to odbicia w rzeczywistości;
  • tudzież używane zamiast albo, lub;
  • atencja – jako uwaga, a nie szacunek do kogoś lub czegoś.

  • Nadmierne słowotwórstwo – polega na tworzeniu nowych słów, które nie funkcjonują na co dzień w naszym języku. Dobrym przykładem jest tu nasz artykuł na temat tworzenia żeńskich form zawodów, takich jak psycholożka, doktorka, stomatolożka: Psycholożka, doktorka, architektka – żeńskie nazwy zawodów. Jeżeli jeszcze nie czytaliście tego artykułu, koniecznie się z nim zapoznajcie!

Błędy leksykalne to chyba najbardziej doskwierające nam nieprawidłowości językowe. Kogo nie irytuje, gdy słyszy: pieniądzorki albo przysłowiowy, tam gdzie nie powinien? Na szczęście jednak z tych, które dotyczą związków frazeologicznych, często potrafimy się śmiać. Przykładem może być postać Violetty Kubasińskiej z serialu „BrzydUla”. Któż nie lubił jej błędów leksykalnych, niech pierwszy rzuci kamieniem!

Być może zainteresuje Cię również tekst: 100 najczęściej popełnianych błędów w Internecie w 2018 roku

Które błędy leksykalne najczęściej popełniają Wasi znajomi? Jakie zabawne zniekształcania związków frazeologicznych słyszeliście?

?

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.