fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Boi czy boji? Czyli jak poprawnie nazwać czyjś strach

Polszczyzna! Któż z nas jej nie kocha? Zawiera ona tak wiele ciekawych, czasem nawet nieznanych ścieżek. Aż człowiek czasem zastanawia się nad poprawnym zapisem i… no właśnie boi czy boji się, że zrobi to źle?

boi czy boji jak to się pisze poprawna forma pytanie rozwiązanie odpowiedź wyjaśnienie przykłady Polszczyzna.pl

Boi czy boji? Jak to się pisze?

Boi czy boji? Jak to się pisze?

Każdy wie, co oznacza czasownik bać się, i najprawdopodobniej również każdy chociaż raz w życiu poczuł to na własnej skórze. Natomiast w niektórych obok lęku przed popełnieniem błędu w zapisie tego czasownika rodzi się również chęć sprawdzenia poprawnej pisowni. I od tego jesteśmy my! Zatem boi czy boji? Poprawną formą czasownika bać się w czasie teraźniejszym w 3 osobie liczby pojedynczej jest oczywiście boi się.

Skąd się wzięło boji?

Pojawienie się wersji boji nie jest do końca bezzasadne. Błąd ten wynika z wymowy tego słowa, gdzie bardzo wyraźnie słyszalne jest „j”. Dlatego też w rezultacie wiele osób właśnie w ten sposób zapisuje to słowo.

Boi czy boji? Przykłady z literatury

Aby utrwalić poprawną pisownię, czyli boi się, prezentujemy Wam kilka przykładów z literatury:

Mężczyźni żyjący w tym baraku na końcu świata mówili, że Kościejny śpi z otwartymi oczami, że pewnie czegoś się boi.

Andrzej Stasiuk, Opowieści galicyjskie

Materna boi się, czy to nie początki okresowego alkoholizmu.

Jerzy Broszkiewicz, Doktor Twardowski

— Filip baba, Egaszi! — krzyknął cygan — boi się mnie, boi się brata, boi się dworu i daje jałmużnę żeby się pozbyć! Rzucę mu ją jutro w oczy!…

Józef Ignacy Kraszewski, Chata za wsią

Mnie się zdaje, że gdzie jest strach, tam wcale nie musi być wstyd. Uważam, że niejeden boi się i choroby, i ubóstwa, i wielu innych takich rzeczy; boi się, ale nie wstydzi się zupełnie tego, czego się boi. Nie wydaje się tak i tobie?

Platon, Eutyfron

?

Napisane przez

Miłośniczka Polskiego Języka Migowego, czeskiej kultury i zespołu Bon Jovi. Interesuje się sztuką, dziedzictwem kulturowym i organizacją wydarzeń kulturalnych. Relaksuje się, pisząc teksty, czytając poezję i pijąc kawę.