fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Chandra – co to jest? Definicja, synonimy, słownik

Chandra jest pojęciem określającym pewien stan psychiki, w którym może się znaleźć człowiek. Słowo to jest problematyczne z dwóch powodów. Po pierwsze, jest mylone z innym, dużo bardziej poważnym schorzeniem. Po drugie, jego pisownia jest przyczyną błędów ortograficznych. W niniejszym artykule możecie przeczytać o poprawnym znaczeniu wyrazu chandra, jego synonimach, a także prawidłowej pisowni.

Chandra - co to jest? Definicja, wyjaśnienie, synonimy chandry. Słownik Polszczyzna.pl

Chandra – co to jest? Definicja słowa

Chandrą określa się stan psychiczny polegający na okresowym pogorszeniu się samopoczucia. Cechują ją brak chęci do działania i obojętność, które mogą być spowodowane pogodą, zmęczeniem lub stresem. Przy chandrze mogą pojawić się także smutek, problemy ze snem, brak apetytu, trudności z koncentracją.


Chandra a depresja

Niektórzy mylą chandrę z depresją. Gdy mają gorsze samopoczucie, np. z powodu pogody, twierdzą, że mają depresję. Choć ich objawy są często do siebie podobne, między tymi pojęciami istnieje kolosalna różnica. Chandra jest krótkotrwała, natomiast depresja może trwać latami. Przyczyny wywołujące oba te stany również są diametralnie różne. Te wywołujące chandrę są zazwyczaj błahe, z kolei depresja wynika np. z trudnej sytuacji życiowej, śmierci bliskiej osoby, samotności, utraty pracy.

Depresja jest o wiele groźniejsza w objawach i skutkach, ponieważ może powodować myśli i próby samobójcze. Nazywanie depresją gorszego samopoczucia spowodowanego np. brakiem słonecznej pogody jest zatem nie na miejscu.

Chandra – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest chandra, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.

  • Przygnębienie,
  • smutek,
  • apatia,
  • rozgoryczenie,
  • osowiałość,
  • weltszmerc,
  • zniechęcenie,
  • dołek psychiczny.

Księgarnia Polszczyzna.pl

Chandra – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem

  • Jesienna, zimowa chandra,
  • lekarstwo, sposób na chandrę,
  • chandra dopada kogoś, mija,
  • mieć chandrę.

Chandra – pochodzenie wyrazu, czyli o etymologii

Słowo chandra jest rusycyzmem. Co ciekawe, w oryginale jest zapisywane przez h. Do lat 30. XX wieku zapis w polszczyźnie był wariantywny – był to rezultat braku różnic w wymowie między ch a h. Dopiero po reformie ortograficznej ustalono, że jedyną poprawną formą jest chandra i tak też jest obecnie.

Sklep Nadwyraz.com

Przykłady użycia wyrazu chandra

Ciężki atak chandry można przetrwać, oglądając ulubiony film, śmiejąc się na nawet głupiej komedii, oddając się szaleństwu zakupów czy zaszywając się w swoim kąciku z książką lub relaksującą muzyką.

Pogoda ducha, „Dziennik Polski”

Wiele zależy także od aktualnego samopoczucia i nastroju jednostki, inaczej bowiem postrzegamy przestrzeń, jeżeli jesteśmy wypoczęci i w dobrym nastroju, a inaczej, gdy czujemy się źle i mamy chandrę.

Bohdan Jałowiecki, Marek S. Szczepański, Miasto i przestrzeń w perspektywie socjologicznej

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.