Chrzestna czy chrzesna – kto trzymał nas do chrztu?
Niektóre słowa są dla społeczeństwa problematyczne. Co więcej ‒ wielu z nich nie da się poprawnie wyjaśnić żadną istniejącą zasadą języka polskiego. Tak jest też w przypadku kobiety, która trzymała nas do chrztu. Czy w końcu to jest nasza chrzestna czy chrzesna?
Chrzestna czy chrzesna? Która forma jest poprawna?
Chrzestna czy chrzesna? Który zapis jest poprawny?
To zdecydowanie ulubiony błąd wielu naszych Czytelników, wynikający z braku dbałości o wymowę. Poprawny zapis tego słowa to chrzestna, ponieważ wywodzi się ono ze słowa chrzest. Zatem możemy zapamiętać, że skoro chrzest kończy się na „t”, w słowie chrzestna litera ta również powinna być zachowana.
Chrzestna czy chrzesna? Przykłady poprawnej formy w literaturze
Na pewno większość z Was, gdy zobaczyła nagłówek o chrzestnej w literaturze”, pomyślała o męskim odpowiedniku, czyli chrzestnym. A precyzując – o Ojcu chrzestnym. Natomiast my przygotowaliśmy dla Was kilka cytatów z użyciem tego słowa, jednak w odmianie żeńskiej.
Madame Depresja, moja chrzestna matka, dotknęła mnie już przy urodzeniu swą zatrutą różdżką ponurej czarodziejki.
Krystyna Kofta, Złodziejka pamięci
Najstarsza siostra Ojca, ciocia Tekla Potworowska, moja chrzestna matka, przyjeżdżała przed wojną tylko wyjątkowo.
Zdzisław Morawski, Gdzie ten dom, gdzie ten świat
Jakbyś wiedział waćpan, że pojadę!... W Jabłonnej mieszka moja chrzestna, pani Grodzicka, mąż jej był dawniej murgrabią u księcia, dziś, chorobą powalony, jest na łaskawym chlebie.
Wacław Gąsiorowski, Huragan
Miałem tedy chrzestnego ojca i chrzestną matkę. Stary Byk, najsławniejszy stelmach we wsi, miał syna. Byk-ojciec był moim chrzestnym ojcem, Byk-syn moim przyjacielem.
Denis Diderot, Kubuś fatalista i jego pan
Mamy nadzieję, że powyższe przykłady ułatwią Wam zapamiętanie poprawnej pisowni. Napiszcie nam również koniecznie, czy należycie do grona tych osób, które mają z nią problemy.
?