fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Chwili czy chwilii? Która forma jest poprawna?

Chwilą określamy bardzo krótki odcinek czasu. Chwilę może stanowić także pewien moment lub okres, w którym coś nastąpiło. Oprócz wątpliwości dotyczącej tego, czy rzeczownik chwila należy zapisać przez ch czy h, pojawia się też problem czy w dopełniaczu, celowniku i miejscowniku tego słowa, na końcu zapisać jedno czy dwa i? Chwili czy chwilii? Odpowiedź poniżej.

Chwili czy chwilii? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma chwili.

Chwili czy chwilii? Jak to zapisać? Poprawna forma

Wyrazy, które po odmianie przez przypadki są zakończone na samogłoskę i nastręczają trudności w zapisie. Zapisać jedno czy dwa i? W tym przypadku poprawną formą jest pisownia z jednym i na końcu, a więc chwili.

Jak zapamiętać poprawny zapis? Reguły języka polskiego mówią jasno, że jeżeli rzeczowniki rodzaju żeńskiego w mianowniku są zakończone na –a, przed którym znajduje się spółgłoska, to w odmianie zawsze zapisujemy tylko jedno i. Np. koszula – koszuli.

Chwili to forma rzeczownika chwila odmieniona w dopełniaczu (kogo? czego?) celowniku (komu? czemu?) oraz miejscowniku (o kim? o czym?).

Chwili czy chwilii? Przykłady zdań

  • Dzięki tej chwili rozmowy z nią, poprawiło mi się samopoczucie.
  • Lubię myśleć o tej chwili kiedy ją poznałem.
  • Potrzebuję chwili spokoju i odpoczynku.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X