fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Cienisty – czyli jaki? Definicja, przykłady użycia

Cienisty to bardzo przyjemne i sympatyczne słowo. Przecież każdy z nas z chęcią szuka czegoś cienistego, gdy na zewnątrz panuje skwar. Co dokładnie określamy mianem cienisty? Wiadomości na temat tego przymiotnika znajdziecie poniżej.

Cienisty, czyli jaki co to znaczy jest przykłady wyjaśnienie znaczenie słownik Polszczyzna.pl

Cienisty, czyli jaki? Znaczenie wyrazu

1Coś cienistego jest prawdziwym wybawieniem podczas nieznośnych upałów, gdy na niebie nie ma nic innego poza niemiłosiernie piekącym słońcem. Przymiotnik cienisty bowiem to innymi słowy taki, który jest pogrążony w cieniu. Cieniste miejsce jest więc całkowicie osłonięte od słońca i jego promieni, a także od jakiegokolwiek źródła światła.

2Cienisty to również taki, który daje cień, czyli jest osłoną od promieni słonecznych.


Cienisty – przykłady użycia

  • Ławki w parku stoją w cienistych miejscach.
  • W letnie wieczory Weronika lubi siadywać na cienistym tarasie.

Cienisty – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

  • Ciemny,
  • ocieniony,
  • zacieniony,
  • ocieniający.

Cienisty – połączenia wyrazowe

1. W pierwszym znaczeniu:

  • cienisty zakątek, korytarz, zakamarek,
  • cienista aleja, dolina, uliczka, weranda, cieniste miejsce, stanowisko, wnętrze.

2. W drugim znaczeniu:

  • cienisty las, gaj, ogród, park, zagajnik,
  • cieniste drzewo, zarośla.

Cienisty – wyrazy pokrewne

  • Zacieniony, zacieniona, zacienione, cień, cienista, cieniste, cienistość, cienisto, cieniście, ocieniony, ocieniona, ocienione.

Przykłady użycia wyrazu cienisty w literaturze

Często wydawało mu się, iż jeśli sam opuści Rzym, wierni pójdą za nim, a on zawiedzie ich wówczas aż hen, do cienistych gajów Galilei, nad cichą toń Tyberiadzkiego Morza, do pasterzy, spokojnych jak gołębie lub jako owce, które się tam pasą wśród cząbrów i nardu. I coraz większa chęć ciszy i wypoczynku, coraz większa tęsknota za jeziorem i Galileą ogarniała rybacze serce, coraz częstsze łzy napływały do oczu starca.

Henryk Sienkiewicz, Quo vadis

Przed domem rozciągał się śliczny ogród, a chociaż pora roku najmniej temu sprzyjała, utrzymany był tak starannie, że mnie to wprawiło w zachwyt zupełny. Trawniki były prześliczne, drzewa przycięte, szpalery cieniste.
„Tu się zapewne zwykła przechadzać panna Spenlow we własnej osobie”, myślałem, podjeżdżając pod ganek.

Charles Dickens, Dawid Copperfield

Rozwiń swoje umiejętności językowe z naszymi zasobami online. Zacznij od wypróbowania naszego korektora online do weryfikacji pisowni. Zapoznaj się także z naszymi artykułami, które odpowiedzą na Twoje pytania, na przykład: na pewno czy napewno, naprawdę czy na prawdę – jak to zapisać? oraz po prostu czy poprostu? Razem czy osobno? Ciekawi Cię temat przypadków w języku polskim? Nasz przewodnik pomoże Ci je lepiej zrozumieć. Zapraszamy do odkrywania!

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X