fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Cud czy cód? Która forma jest poprawna?

Słowo, które znajduje się w tytule niniejszego tekstu poradnikowego, to określenie niewytłumaczalnego zjawiska, które uznaje się, za wynik działalności Boga. W tym przypadku najczęściej chodzi o uzdrowienie lub zmianę na lepsze jakiejś beznadziejnej sytuacji. Potocznie określa się tak niezwykły, szczęśliwy zbieg okoliczności albo osobę lub rzecz doskonałą albo bardzo piękną. Jak poprawnie zapisać ten wyraz? Cud czy cód? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Cud czy cód? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma cud.

Cud czy cód? Jak to zapisać? Poprawna forma

Pisownia przez ó i u jest jedną z najbardziej kłopotliwych kwestii związanych z poprawną ortografią języka polskiego. Który zapis tego słowa jest tym prawidłowym, cud czy cód?

Jedyną poprawną formą jest cud, a więc zapis z użyciem u.

Wyraz cud funkcjonuje w języku polskim dość długo. W zapisach występuje już od XV wieku – gdzie wówczas miał formę cudo lub czudo. Wraz z rozwojem języka te formy uległy skróceniu. Od XVI wieku obecna była już tylko wersja, której używamy obecnie, czyli cud.

Ponieważ pisownia słowa cud jest zatem uwarunkowana historycznie, nie ma żadnej zasady regulującej zapis przez u. W związku z tym poprawną pisownię trzeba zapamiętać.

Cud czy cód? Przykłady zdań

  • Codziennie modlę się o cud. Jak dotąd bezskutecznie.
  • Ta sprawa jest tak beznadziejna, że pomóc tu może jedynie cud.
  • Jak mam się modlić, żeby doświadczyć cudu?
  • Jesteś niezwykle piękną dziewczyną. Twoja uroda jest cudem!
  • Chyba cudem wreszcie udało nam się spotkać i porozmawiać.
  • Proszę pomódl się w mojej intencji, żebym doświadczył cudu w tej sprawie.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.