fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Dążyć czy dąrzyć? Która forma jest poprawna?

Tytułowym słowem nazywamy poruszanie się w określonym kierunku do danego miejsca. Gdy mamy jakiś wyznaczony cel, który chcemy osiągnąć lub marzenie, które chcemy spełnić, również używamy tego czasownika. Mówimy wówczas o podejmowanych wysiłkach alby zrealizować to, czego chcemy. Czasem osiągnięcie celu i spełnienie marzenia jest dużo łatwiejsze niż zapis tego słowa. Czasem jest odwrotnie, osiągnięcie celu i spełnienie marzenia są trudniejsze niż zapis tego wyrazu. Która z tych form jest więc poprawna? Dążyć czy dąrzyć? Jak prawidłowo zapisać to słowo, żeby nie popełnić błędu ortograficznego? O tym możecie przeczytać w poniższym tekście.

Dążyć czy dąrzyć? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma dążyć.

Dążyć czy dąrzyć? Jak to zapisać? Poprawna forma

Mylenie w pisowni „rz” i „ż” należy do jednych z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych. W wymowie brzmią identycznie, więc dla niektórych jest to kłopotliwe. Którą formę wybrać? Dążyć czy dąrzyć?

Czasownik dążyć zapisujemy przez literę ż. Wytłumaczenie zapisu dążyć opiera się na  podłożu historycznym. W języku prasłowiańskim istniało słowo dǫžiti, które następnie w wyniku rozwoju języka, przekształciło się w znane nam obecnie dążyć. Jak łatwo można zauważyć, od tego czasu oryginalna pisownia uległa zmianie tylko w nieznacznym stopniu, dostosowując się do współcześnie stosowanych głosek.

Dążyć zapisujemy przez ż niewymienne, więc pisownię należy zapamiętać.

Dążyć czy dąrzyć? Przykłady zdań

  • Gdy ma się motywację i wsparcie ze strony ważnych dla nas osób, łatwiej jest dążyć do wyznaczonego celu i spełnienia marzeń.
  • Staram się dążyć do osiągnięcia sukcesu w tym, co robię.
  • Ciągle dążę do tego, żeby poznać prawdę.
  • Zawodniczki z Bydgoszczy i Poznania dążą do mety w tym wyrównanym biegu.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.