Demagog – kto to jest? Definicja, synonimy, przykłady, słownik
Demagog to słowo znane zapewne znacznej większości z Was. Wiadomą sprawą jest również to, że demagog ma wiele wspólnego z demagogią. Czyli mamy tu do czynienia z tematyką głównie polityczną. Kogo nazywamy demagogiem? Skąd wzięło się to pojęcie? Treść tego artykułu przedstawi Wam definicję demagoga oraz jego synonimy.
Demagog – znaczenie słowa
Demagog jest słowem o znaczeniu wyłącznie pejoratywnym. Pod pojęciem demagoga dziś rozumie się osobę, która składa obietnice efektowne, ale jednocześnie niemożliwe do spełnienia, obliczone wyłącznie na poklask.
Są to najzwyczajniej w świecie zwykłe frazesy, a nawet mówiąc dosadniej – kłamstwa. Głoszenie takich nierealistycznych, pustych haseł zyskuje demagogowi licznych zwolenników. Jednak działalność demagoga polegająca na posługiwaniu się takimi szumnymi obietnicami nie ma nic wspólnego z rzeczywistym dobrem osób, do których są one kierowane. Demagog dba bardziej o własne interesy. To one stanowią dla niego priorytet.
Demagog – synonimy i wyrazy bliskoznaczne
Pomocne w zapamiętaniu tego, kto to jest demagog, co znaczy to słowo, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne.
- populista,
- politykier,
- krzykacz,
- blagier,
- matacz,
- krętacz,
- manipulant,
- nabieracz,
- macher,
- hucpiarz,
- efekciarz.
Demagog – wyrazy pokrewne
- Demagogicznie,
- demagogizować,
- demagogiczny,
- demagogujący,
- demagogia.
Demagog – pochodzenie wyrazu, czyli o etymologii
Słowo demagog wywodzi się z języka greckiego; demagogos oznacza 'przywódca ludu'.
Demagog – kolokacje, czyli popularne połączenia z tym słowem
- nieodpowiedzialny, populistyczny, utalentowany, znany demagog,
- demagog i reakcjonista,
- demagodzy i populiści,
- sukces demagogów.
Przykłady użycia wyrazu demagog
Przykłady użycia wyrazu demagog w literaturze
Teraz więc widzimy, że ten oto tu obecny Teramenes wedle sił swoich pracuje na zgubę naszą i waszą. Że to prawda, na to, jeśli się zastanowimy, znajdziecie dowód w tym, iż nikt więcej od tego oto tu obecnego Teramenesa nie gani istniejących stosunków ani nie sprzeciwia się, jeśli chcemy usunąć z drogi któregoś z demagogów. Otóż gdyby od początku był takiego zapatrywania, byłby nieprzyjacielem, to prawda, wszelako za podłego nie można by go było ze słusznością uważać.
Ksenofont, Wybór pism