Dla czego czy dlaczego? Która forma jest poprawna?
Tytułowe słowo stanowi nieodłączną część zdania, które jest pytaniem o przyczynę czegoś. Choć to wydawać by się mogło prosty wyraz, wszak nie mam w nim ani ch/h, ani u/ó, ani rz/ż, to jednak są osoby, które mają wątpliwości dotyczące poprawnej formy jego pisowni. Która z form zapisu jest prawidłowa? Dla czego czy dlaczego? Jak poprawnie to zapisać, łącznie czy rozdzielnie? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Dla czego czy dlaczego? Poprawna forma
Poprawną formą pisowni jest wariant dlaczego, a zatem pisownia łączna. Dlaczego jest nie tylko słowem, które rozpoczyna zdanie pytające o powód czegoś, lecz także może występować w funkcji zaimka wprowadzającego pytanie zależne, za pomocą którego udzielana jest odpowiedź.
Zaimek pytający dlaczego oznacza prośbę o wyjaśnienie przyczyn lub celu danej sytuacji, danego zachowania. Odnosi się do sytuacji, w których czegoś nie wiemy i chcemy, żeby to zostało wyjaśnione.
Najprawdopodobniej słowo dlaczego występowało już w języku staropolskim, stąd też uważa się, że jego pisownia jest uwarunkowana historycznie. Wyraz dlaczego został ukształtowany wraz z rozwojem języka polskiego i utworzył zrost językowy. Poprawnej pisowni tego słowa trzeba się nauczyć i ją zapamiętać.
Dla czego czy dlaczego? Przykłady zdań
- Dlaczego jesteś smutny?
- Nie wiem dlaczego nie było jej w szkole.