fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Dla czego czy dlaczego? Która forma jest poprawna?

Tytułowe słowo stanowi nieodłączną część zdania, które jest pytaniem o przyczynę czegoś. Choć to wydawać by się mogło prosty wyraz, wszak nie mam w nim ani ch/h, ani u/ó, ani rz/ż, to jednak są osoby, które mają wątpliwości dotyczące poprawnej formy jego pisowni. Która z form zapisu jest prawidłowa? Dla czego czy dlaczego? Jak poprawnie to zapisać, łącznie czy rozdzielnie? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Dla czego czy dlaczego? Która forma jest poprawna?

Poprawna jest tylko forma dlaczego.

Dla czego czy dlaczego? Poprawna forma

Poprawną formą pisowni jest wariant dlaczego, a zatem pisownia łączna. Dlaczego jest nie tylko słowem, które rozpoczyna zdanie pytające o powód czegoś, lecz także może występować w funkcji  zaimka wprowadzającego pytanie zależne, za pomocą którego udzielana jest odpowiedź.

Zaimek pytający dlaczego oznacza prośbę o wyjaśnienie przyczyn lub celu danej sytuacji, danego zachowania. Odnosi się do sytuacji, w których czegoś nie wiemy i chcemy, żeby to zostało wyjaśnione.

Najprawdopodobniej słowo dlaczego występowało już w języku staropolskim, stąd też uważa się, że jego pisownia jest uwarunkowana historycznie. Wyraz dlaczego został ukształtowany wraz z rozwojem języka polskiego i utworzył zrost językowy. Poprawnej pisowni tego słowa trzeba się nauczyć i ją zapamiętać.

Dla czego czy dlaczego? Przykłady zdań

  • Dlaczego jesteś smutny?
  • Nie wiem dlaczego nie było jej w szkole.

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.

X