Dlatego czy dla tego? Jak to zapisać? Poprawna forma
Językowe dylematy dotyczące poprawnego zapisu słów, zwrotów i wyrażeń są zmorą wielu użytkowników języka polskiego. Treść niniejszego językowego poradnika stawia pytanie: Która forma jest poprawna? Dlatego czy dla tego? W tym artykule znajdziecie wyjaśnienie, jeśli szukacie odpowiedzi na to pytanie.
Dlatego czy dla tego? Poprawna forma
Poprawna jest zarówno forma dlatego, jak i dla tego. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy z tych wariantów używany jest w różnych kontekstach.
Dlatego jest spójnikiem, który stosuje się w budowie zdania współrzędnego wynikowego oraz podrzędnego przyczynowego. Najprościej mówiąc, dlatego wprowadza zdanie, które wyjaśnia informację podaną w drugim zdaniu składowym zdania złożonego.
Dlatego czy dla tego? Przykłady zdań
- Byłaś najlepsza, dlatego wygrałaś.
- Państwa dziecko nie nauczyło się na sprawdzian, dlatego dostało z niego złą ocenę.
- Zbiórka pieniędzy dla tego człowieka, pomoże mu wrócić do zdrowia i normalnego życia.
- Dla tego typu sylwetki jest mnóstwo rodzajów ubrań do wyboru.
Dlatego czy dla tego? Przykład z literatury
Właśnie dlatego, że czystość jest pewną zdolnością serca, którą Bóg chce każdemu człowiekowi ofiarować, zdolności, która sprawia, że stajemy się do Niego podobni, można ją zdobyć wyłącznie przez bycie z Nim.
Adam Szustak OP, Góra obietnic
Przez chwilę nie łączyła ich żadna nić porozumienia, każde mknęło byle dalej od drugiego, jakby oddychało innym powietrzem pod innym niebem, niewidocznym dla tego drugiego.
Francis Scott Fitzgerald, Czuła jest noc