fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Elaborat – co to jest? Definicja, synonimy, przykłady

Co to jest elaborat? Z pewnością kilka razy zdarzyło się Wam spotkać z tym słowem. Jaka jest definicja elaboratu i jakie są jego synonimy? To wszystko wyjaśnia ten tekst.

Elaborat co to jest czym jest znaczenie słowa definicja słowa synonim słownictwo przykłady użycia wyrazy pokrewne hasło krzyżówka inaczej słownik Polszczyzna.pl

Elaborat – co to jest? Co to znaczy? Definicja, czyli znaczenie słowa

Elaborat dotyczy pisemnych opracowań. Elaboratem nazywamy takie opracowania na przeróżne tematy, które są przesadnie szczegółowe i zbyt obszerne. Autor elaboratu zwykle tworzy go bez inwencji i szablonowo.

W tym przypadku śmiało możemy uznać prawdziwość powiedzenia, że nie liczy się ilość, ale jakość. Oczywiście obie te rzeczy są ważne, należy jednak znaleźć złoty środek i zachować umiar, by nie nużyć swoich odbiorców, ale zaciekawić prezentowanym tematem. W elaboracie tego raczej nie odnajdziemy.


Elaborat – synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Pomocne w zapamiętaniu tego, co to jest elaborat, będą na pewno synonimy i wyrazy bliskoznaczne:

  • rozprawa,
  • referat,
  • studium,
  • traktat,
  • opracowanie,
  • esej,
  • szkic,
  • omówienie,
  • wypociny.

Przykłady użycia słowa elaborat w literaturze

— To wprost niepojęte — odpowiada Adolf. — Chodoreille musiał wziąć jakie pięćset albo sześćset franków, żeby to wydrukować… Albo też to jest elaborat jakiejś bas-bleu z wielkiego świata, która przyrzekła pani Chodoreille przyjmować ją u siebie, albo też produkt kobiety, którą interesuje się sam redaktor… Podobną niedorzeczność tylko tak sobie chyba można wytłumaczyć…

Honoré de Balzac, Małe niedole pożycia małżeńskiego

Opis nie ma już dwuznacznego charakteru. Rozrasta się do monstrualnych rozmiarów, tworzy konfiguracje pięknych zdań i obrazów, dotyczy sam siebie. Ingerencja autorska, „ja” liryczne dokonuje narcystycznej wiwisekcji duszy, coraz bardziej upozowanej, lepkiej jak glina. Tom Nie było lata (1969) składa się właśnie z takich idealnych konstrukcji. Grochowiak upodabnia coraz śmielej poezję do teatru, który stoi wyżej niż rzeczywistość.

Julian Kornhauser, Adam Zagajewski, Świat nieprzedstawiony

W ciągu pierwszych dwu miesięcy zazwyczaj każdy student musi napisać trzy większe kompozycje z zakresu języka angielskiego. Owóż te kompozycje są przeglądane i poprawiane przez specjalnie na to wyznaczonych „poprawiaczy”, gdyż, jak łatwo sobie wystawić, profesor nie miałby czasu na przeczytanie uważne czterystu do pięciuset niekiedy elaboratów studenckich.

Wacław Gąsiorowski, Nowa Kolchida

Gdy dotarło do mnie to wszystko, gdy wyobraziłem sobie wszelkie szyderstwa i kpiny, na jakie bym się naraził czytając swój elaborat , nie dość że porzuciłem myśl, aby się z nim wyrywać, to wręcz powziąłem decyzję, że nie odczytam go, nawet gdybym został wezwany; odmówię, tłumacząc się zagadkowo, że zbytnio się rozpisałem i nie chciałbym swoimi wypocinami zajmować cennego czasu;

Antoni Libera, Madame

Napisane przez

Absolwent politologii. Język polski to jego pasja. Kwestie związane z polszczyzną interesują go od czasów liceum. W wolnych chwilach lubi słuchać dobrej muzyki.