fbpx
Internetowa poradnia językowa Polszczyzna.pl. 10+ redaktorów, 20 000+ haseł, 1 000 000+ czytelników każdego miesiąca.
Polszczyzna Logo
sprawdź...

Fajny i jaki jeszcze? Synonimy słowa fajny w języku polskim

Chyba każdemu z nas zdarzyło się powiedzieć na lekcji polskiego, że bohater jakiejś książki jest fajny. W większości wypadków taki dobór słów spotkał się zapewne z nieprzychylnym spojrzeniem nauczyciela i prośbą, by powiedzieć to inaczej. Inaczej, czyli jak? Nie namawiamy do całkowitego pozbycia się ze słownika słowa fajny, ale zachęcamy do zapoznania się z jego licznymi w języku polskim synonimami.

fajny synonim fajnie synonimy słownik inaczej wyrazy bliskoznaczne przykłady synonimów przyklady fajowy słownik Polszczyzna.pl

Fajny, czyli tak właściwie jaki? Co to znaczy? Definicja

Przed zagłębieniem się w świat wyrazów bliskoznacznych należy rozstrzygnąć, co tak naprawdę chcemy powiedzieć, gdy sięgamy po słowo fajny. Jeżeli mówimy o człowieku, to będzie to ktoś, kogo oceniamy pozytywnie, ktoś przyjemny w obejściu, którego towarzystwo sprawia, że dobrze się czujemy. Mówiąc w skrócie, fajny to taki, który podoba się mówiącemu – może to być zarówno osoba, jak i rzecz. Skoro wiemy dokładnie, co kryje się pod tym określeniem, przyjrzyjmy się, jakich jego synonimów dostarcza nam język polski.

„Fajny? Mów ładnie!”, czyli jakich synonimów słowa fajny użyć w języku oficjalnym

Gdy wypowiadamy się w sytuacji oficjalnej, możemy powiedzieć, że dana osoba lub rzecz jest dobra dobry człowiek, dobra koleżanka albo dobry kolega, dobra książka. Jeżeli wydaje nam się, że dobry nie oddaje całego naszego entuzjazmu, sięgniemy po słowo świetny świetny chłopak, świetna dziewczyna, świetny rower.

Fajny może też oznaczać coś porządnegoporządny płaszcz będzie pełnił swoją funkcję i nie rozpadnie się po miesiącu noszenia. Czasami, gdy nazywamy coś lub kogoś fajnym, mamy na myśli wygląd. W takiej sytuacji możemy po prostu użyć słowa ładny ładna spódnica, ładny kot czy też ładna kobieta.

Fajny – synonimy i wyrazy bliskoznaczne. Na pograniczu światów

Na co dzień większość z nas funkcjonuje w środowisku, w którym obok języka oficjalnego dopuszczalna jest pewna grupa kolokwializmów. W wypadku synonimów słowa fajny będzie to bardzo popularne ok (zapisywane również jako okay lub okej).

Możemy też powiedzieć, że coś jest do rzeczy – na przykład propozycja, którą otrzymaliśmy. Do rzeczy mogą być też koledzy i koleżanki z pracy, z którymi dobrze nam się współpracuje. O tych samych osobach możemy powiedzieć, że są w porządku, tak jak warunki pracy, na które się zgodziliśmy. A jaki jest nasz szef? Całkiem niezły! Tak samo jak jedzenie w pracowniczym barze, zupełnie niekiepskie.

Bądźmy fajni, nieoficjalni! Synonimy słowa fajny w codziennych sytuacjach

W swobodnej rozmowie nie musimy się obawiać kolokwializmów. Powiemy, że nasza praca jest fajna, plan zajęć fajowy, uczelnia może być fajowska, a koledzy i koleżanki fajniutcy. Możemy też powiedzieć, że nasz wykładowca jest spoko, szef to równy gość, a atmosfera w pracy i na uniwersytecie jest ekstra. Nasz dojazd do domu jest super, z kolei samochód – superowy.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Antonimy – wiedza w pigułce

A jak to było kiedyś? Fajny inaczej, czyli synonimy i wyrazy bliskoznaczne

Język cały czas się zmienia, nic więc dziwnego, że wiele synonimów słowa fajny wyszło już z użycia. Nie oznacza to jednak, że całkowicie zniknęły – spotkamy je w starszych tekstach lub w mowie osób, które nie podążają za językowymi trendami. Możemy usłyszeć, że nasz pomysł jest klawy albo fest. Przeczytamy, że czyjaś impreza była w dechę bądź wdechowa, a muzyka na niej puszczana była prima sort. Wszyscy byli git – siostra była gites, brat gitesowy, a kuzyn gitny.

Polszczyzna oferuje nam bogaty wachlarz synonimów, gdy ich potrzebujemy – taki mamy fajny język!

PS Czy znacie jakieś inne synonimy słowa fajny? Podzielcie się w komentarzach.

?

Napisane przez

Polonistka i lektorka języka polskiego jako obcego. Wrocławianka na włoskiej ziemi, która tęskni za pierogami ruskimi. Polszczyznę zawsze nosi w sercu i opowiada o niej każdemu, kto chce słuchać.